İlköğretim okulu 6. sınıf sosyal bilgiler ders kavramlarının öğretimi
Teaching the concepts of social studies in the sixth class in primary school
  1. Tez No: 140831
  2. Yazar: BAYRAM KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışma giriş, sosyal bilgiler dersi kavramlarının öğretiminde kullanılacak yöntem ve teknikler, sosyal bilgiler dersinde kavram öğretimi, bulgular ve yorumlar, sonuç ve teklifler olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı 1. İlköğretim okulu 6. sınıf sosyal bilgiler dersi kavramlarının, sosyal bilgiler öğretmenleri tarafından nasıl verildiğini saptamaktır. 2. İlköğretim okulu 6. sınıf sosyal bilgiler dersi kavramlarının en iyi nasıl öğretilebileceğini saptamak. 3. 6. sınıf sosyal bilgiler dersi kavram öğretimi ile ilgili önerilerde bulunmak. 4. Kavram öğretimini yaparken öğretmen tutumlarını tespit etmek ve bu kavramların öğretilmesi için uygulamalara yöntem ve teknikleri belirlemektir. Bu araştırmada 6. sınıf sosyal bilgiler dersi kitabında yer alan kavramda tarama yöntemiyle tespit edilmiştir ve bu kavramlarda bazıları ünitelerden dengeli olarak seçilmiş ve bu kavramların örnek öğretimi yapılmıştır. Sosyal bilgiler dersi öğretmenlerinin kavram öğretimi esnasında kullandıkları yöntem ve teknikleri belirlemek amacıyla anket düzenlenmiştir. Çankırı ili ve ilçeleriyle farklı yerlerdeki toplam 79 öğretmeni kapsayan bir araştırma yapılmıştır. Veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak: 6. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretmenleri kavram öğretimini yaparken ve ders işlerken öğrenciyi merkeze alan bir yaklaşım sergilemektedirler. Bazı yöntemlerin aktif olarak kullanmakla beraber, bazıları ise ( Bulmaca hazırlama tekniği) çok az kullanılmaktadır. Bayram KAYA
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study consists of five parts. Methods and Techniques Which will be used in the teaching of the concepts of social knowledge teaching of concepts in social knowledge, findings and interpretations, conclusion and suggestion. The objectives of this study are: 1. To determine how the social knowledge concepts in the sixth classes of elementary education are given by the teachers of social knowledge. 2. To determine the best way to teach the concepts of social knowledge in the sixth classes of elementary education. 3. To make suggestions about the teaching of the concepts of social knowledge in the sixth classes of elementary education. 4. To determine the attitudes of the teachers while teaching concepts and to determine the methods and techniques applied to teach those concepts. In this study, the concepts which are in the course book of social knowledge of the sixth classes have been fixed by“ scanning method”. Some of these concepts have been chosen from the units in a balanced way and a model teaching of them have been practiced. A questionnaire has been provided to determine the methods and techniques social knowledge teachers use when teaching those concepts. A research cinsisting 79 teachers from all ower Çankırı and its administrative districts has been done. Resulting data has been analyzed by SPSS Program. As a conclusion, social knowledge teachers in the sixth classes display a learner- centered attitude while teaching concepts. Some methods hane being used efficiently but some ( crossword puzzle preparing method) have being used insufficiently. Bayram KAYA