Küreseleşme karşısında feminizmin konumu
The Place of feminism in the age of globalisation
- Tez No: 140846
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL BERKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez bir toplumsal hareket olarak feminizmin kendini küreselleşmeyle gelen değişimlere göre yenilemesi gerektiğini incelemiştir. Birinci Bölüm'de feminizmin son yıllarda duraklama içinde olduğu tartışmalarım ve bunun nedenlerini incelemiştir. İkinci Bölüm'de küreselleşmenin tanımlan yapılmış, küreselleşmenin kadınların yaşamını ve düşünce tarzlarını nasıl etkilediği, kadınların buna karşı nasıl direndiği incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de ise bir toplumsal hareket olarak feminizmin içinde bulunduğu şartlara göre kendini nasıl güncellediği, yeniden yapılanma için gerekli radikal politikaların neler olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned that feminism needs to be updated in accordance with the new changings because of globalization. In the first chapter, it points out why feminism has come to an end in recent years. In the second chapter, it gives the various definitions of globalization, and it analyses how globalization affects women's life and their way of thinking, and it demonstrates how women resist globalization. In the last chapter it analyses what can be the radical politics for an updated structure of feminism.