Kadın işgücünün istihdama etkileri: Eskişehir bölgesinde bir uygulama
The effects of women workforce to employment: A practise in Eskişehir
- Tez No: 140845
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmada, kadm işgücünün geçmişteki ve şimdiki durumu, sorunları irdelenmiş ve bu amaçla Eskişehir Bölgesinde, tekstil ve konfeksiyon sektöründe çalışan kadınlara yönelik anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada önce, dünyada ve Türkiye'de kadın işgücü konusu tarihsel süreç içerisinde değerlendirilerek, günümüzdeki durumu ortaya konmuştur. Uygulama bölümünde ise, işyerlerinde yüz yüze görüşmelerle yapılan anket çalışmasında elde edilen yanıtlar gruplandırılarak, SPSS paket programı yardımıyla bilgisayar ortamında sonuçlar analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, oluşturulan düz ve çapraz tablolara aktarılarak, değerlendirmeler yapılmış ve kadm işgücünün istihdam durumuna ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır. Buna göre, kadm çalışanları etkileyen ekonomik ve sosyal çeşitli faktörler bulunduğu anlaşılmaktadır. Geçmişten beri süregelen toplumsal baskılar, genellikle sadece kadma yüklenen ev işleri ve çocuk bakımı gibi sorumluluklar, yasalardan ve uygulamalardan kaynaklanan olumsuzluklar gibi sorunlar kadm işgücünün istihdamını etkilemektedir. Ayrıca, yaşanan ekonomik kriz de, yedek ve ucuz işgücü olarak görülen kadınların çalışma yaşamındaki konumunu daha da olumsuzlaştırmaktadır. Sorunun çözümünde, devlet, işveren ve toplum kesimlerine önemli görevler düşmektedir. Çünkü sorun, ekonomik olduğu kadar, aynı zamanda toplumsaldır.
Özet (Çeviri)
In this study, past and current positions of the women labour force are examined together with the problems faced by them. For this purpose, a questionnaire is applied to the women working in textile and ready-made clothes sectors in Eskişehir region. In the theoretical part of the study, the historical developments related to the women labour force in the world and Turkey are evaluated together with the current situation. In the application part, the answers given to the questionnaire applied as a face to face interview in the working areas are classified and analysed by the help of SPSS program.The obtained data is showed on tables and evaluated to determine the current state of women labour force. According to the findings, there are several economic and social factors that affect women workers. Particularly, traditional social pressures; the responsibilities reserved solely to the women, such as baby sitting and routine house work; and the problems related to the law and its implementation affect negatively the employment of women labour force. In addition, the recent economical crisis in Turkey has deteriorated the position of women in working life, who are seen as substitute and cheap labour force. It is obvious that the state, employers, and other related social sectors have significant responsibilities to solve this problem which is, in essence, both economical and social.