Küreselleşme aşamasında yoksulluk ve refah politikaları
Poverty and welfare policies at the stage og globalization
  1. Tez No: 140851
  2. Yazar: ŞANSEL ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Dünya üzerinde giderek artan ve yoğunlaşan yoksulluk olgusu, insanlığın en önemli sorunlarının başında gelmektedir. Yoksulluk, çok boyutlu ve etkileşime açık bir olgudur. Yoksulluğun bu çok boyutluluğu, yoksulluğa ilişkin olarak geliştirilen politika karmasının da değişkenliğine ve çeşitliliğine yol açmaktadır. Çalışmanın temel amacı; kapitalizmin yeni bir evresi olarak değerlendirdiğimiz küreselleşme sürecinin, refah politikaları anlamında bütçe içi harcama ve vergi politikaları üzerindeki etkilerini ve bu etkilerin yoksulluk üzerine yansımasını ortaya koymaktır. Çalışma temel olarak, yerli ve yabancı literatür taramasına dayanmaktadır. Çalışmanın ulaştığı genel sonuç; küreselleşme süreci ile birlikte, refah politikaları olarak bütçe içi harcama ve vergi politikalarının, meşruluk ile sermaye birikimi işlevlerinin çatışması ve bu politikaların meşruluk işlevini yitirmeye başlamasıdır. Çalışmada, varsayımsal tümdengelim yöntemi kullanılmıştır. Bu çerçevede, üst düzey önermelerden (hipotez), alt düzey önermeler çıkarsanmış (sonuç) ve alt düzey önermeler yoluyla hipotez sınanmıştır. Çözüm önerileri kısmında tümevarım yöntemine de başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Poverty, which has been spreading all over the world, is one of the main problems that the humanity faces today. The notion of poverty is a multi -dimensional concept and susceptible to outside influences. This multi-dimensional characteristic causes variation and differentiation in policies pertaining to poverty. The main purpose of this study is to explore the effects of globalization on welfare spending and taxation policies and the reflection of these effects on poverty. The study mainly depends on the literature review of both domestic and international sources. The main conclusion drawn from this study is that with the process of globalization, expenditure and taxing policies are losing their legitimacy and their function of accumulation is coming forward. The deductive method is used in the study. The hypotheses are compared with the conclusions by using the inductive method.