Emniyet teşkilatında disiplin suçları ve cezaları
Discipline and punishment on organization of security
  1. Tez No: 140852
  2. Yazar: İSA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
öz İnsanlar birlikte yaşamaya başladıktan ve aralarında iş bölümü yaptıktan sonra birlikte yaşam için zorunlu kurallan da yine kendileri koymuşlar ve yere, zamana ve anlayışlara göre değişen müeyyidelerle kurallara aykın davrananlan cezalandırmışlar, bu yol ve yöntemle kurduktan düzeni sürekli kılmayı, yaşatmayı amaçlamışlardır. Ailenin, mesleklerin, yörelerin ve toplumlann kendi anlayışlarına göre kurallan vardır. Bu kurallar o toplumu amacına ulaştırmada bir araç olarak kullanılmaktadır. İşte toplumda suç sayılan tutum ve davranışlar nasıl ki Türk Ceza ve diğer Ceza Hükümlü Kanunlarda yer alıyorsa, mesleklerin de hizmetin yürütülmesi sırasında ve bazen de dışında“Hizmet - Disiplin Suçu”olarak kabul ettikleri suçlar vardır ve bu suçlar çoğu kez Disiplin Tüzükleri veya Yönetmeliklerinde toplanmış, yasaklanan tutum ve davranışlara verilecek cezalar ( Disiplin Cezalan) da bu metinlerde yer almıştır. Günlük yaşamda konuşulanları dinlediğimizde çoğu kez duyarız“Disiplinli memurdur* ”disiplinli öğrencidir“ vb. Toplumda ve toplum üyeleri arasında bıraktığı etki itibariyle ”“Disiplinli olmak”iyi bir nitelik, beklenen bir tutum ve davranış kalıbı içinde olan kimseyi ifade eder. Bu anlamda disiplin,“kurallara uyan kimseyi tanımlayan bir rütelik”anlamındadır. Genellikle çalışma yaşamında birbirine temelde benzeyen kurallar hakimdir, örneğin, Devlet memurlannın uymak zorunda oldukları kurallar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilmiş, ayrıntılı düzenleme Tüzük ve Yönetmeliklerle getirilmiştir. Ancak hizmetin yürütülme biçimi ve kurallann taşıdığı önem derecesine göre farklı kurallara tabi meslekler de vardır. Askerlik, polislik bu mesleklere örnek olarak verilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mevcut bir kuralın ihlali halinde ona uygulanacak yaptınm arasında adil bir denge olmasıdır. Özellikle takdir hakkının sıkça kullanıldığı disiplin suçlannda, takdir hakkı kullanımı keyfiliğe yol açmamalı ve hukuka uygun kullanılmalıdır. Aksi takdirde aynı fiillere farklı eczalar uygulanarak adil olmayan sonuçlar ortaya çıkmaktadır. İH
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After having started to live together and to share the work, the human kind has determined the rules of common life by themselves and also punished the people who are not obedient with the circumstances which vary from time and customs. Their aim was to keep alive and continue mis harmony. The families, jobs, regions and the populations have their own rules with respect to their customs.These rules are used as tools to take that population to ?their goal. Thus, the criminal manners and attitudes just as take place in the Turkish Criminal Law and even in other laws indicating criminals ; The jobs also have some crimes accepted as“ Service - Disciplinary Crimes ”either when the service is performed or in a different time. And these crimes have been gathered under the disciplinary regulations and the rules, the sentences take place ( discipline penalties > among these texts. In the daily life, we time to time hear that:“disciplined staff, ”disciplined student“, etc. As regards the influence in and among tiie public, to be ”disciplined“ identifies the person having a good qualification and being in the expected manner. From this point of view, the ”discipline“ means the ”qualification of a person who respects the rules ". In general, the similar rules in root are dominant in the professional life. Such as : The rules which the state staff have to respect have been indicated through the law of state labour law article 657, the detailed version has been put forward by regulations. However, in accordant» with the type of the service rendered and the importance of the respective rules, there are some jobs which are respected to different rules.The military and the police ran be some examples of those. The most important point here is to assist a fair balance between the circumstances to be applied incase an interruption of an existing rule. Especially in the disciplinary crimes where the judicial discretion is highly used, this discretion must not be used in any way but to be used with respect to the law. On the other hand, the results which are not just occure by applying different punishments for the same behaviours. IV