Azerbaycan siyasi muhaceretinin İstanbul'daki basın etkinliklerinin kamuoyu oluşturmadaki rolü (1923-1931)
The Role of Azerbaijan political emigration's İstanbul press activities on public opinion (1923-1931)
  1. Tez No: 140853
  2. Yazar: BELKIS ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
oz Tezimizin konusunu Azerbaycan siyasi muhaceretinin İstanbul'daki basın etkinliklerinin, gerek Azerbaycan'daki gerekse ülke dışındaki Azeri Türkleri arasında bir fikir birliği sağlamadaki, başka bir deyişle kamuoyu oluşturmadaki etkinliği ve bunun sonucunda, halk arasında oluşan yönetim karşıtı fikirlerin tesiriyle baş gösteren hoşnutsuzluk ve direnişlerle, buna karşılık Sovyet Rusya ve Sovyet Azerbaycan hükümetlerinin almak zorunda kaldığı tedbirler teşkil edecektir. Amacımız, 1923-1931 yıllan arasındaki Azerbaycan siyasi muhaceretinin basın etkinliklerini baz alarak, '4. kuvvet' olarak tanımlanan basının bu tanımlamayı ne denli hak ettiğini, ortaya koymaktır. Azerbaycan siyasi muhaceretini ortaya çıkaran sebepler, tarihi arka planın aydınlatılması suretiyle özetlendikten sonra muhaceretin (göçmenlerin) siyasi faaliyetlerine kısaca değinilecek ve İstanbul'da yayınlanan Yeni Kafkasya, Azeri Türk ve Odlu Yurt dergileri ile Bildiriş gazetesinden oluşan basın etkinlikleri hakkında ayrıntılı olarak bilgi verilecektir. Bu yayınların tamamı taranarak, kamuoyu oluşturmada etkisi olabilecek haber ve makaleler tespit edilecek, yine aynı basın taraması yöntemiyle, kamuoyunda gelişen tepkiler ve meydana gelen olaylar belirlenecektir. Son olarak bu yayınların Sovyet hükümetinin aldığı kararlardaki rolü, örnekler verilerek gösterilecektir. ABSTRACT This dissertation studies how Azerbaijan political emigration's press activities in Istanbul provides agreement between Azeri Turks who live in Azerbaijan and out of Azerbaijan in other words how they effect puplic union. Public discontent and disagreement which occures because of the effects of public opposition against authoroties and finally obligatory preventions which are taken by Soviet Russia and Soviet Azerbaijan governments are studied in this dissertation. Our aim is to claim how press, which is taken as“the forth force”, deserve this definition, by considering Azerbaijan political emigration's press activities between 1923 and 1931 as a base. By scanning a large amount of publications which have an effect on puplic union, responses of public and events will be mentioned. in
Özet (Çeviri)