Otel işletmelerinde bilgi teknolojileri kullanım alanları ve kullanım düzeylerine yönelik bir araştırma İstanbul ve Antalya örneği
A Survey on the range of usage and the levels of the information technologies in the hotel enterprises as in the samples of İstanbul and Antalya
  1. Tez No: 140854
  2. Yazar: TÜLAY GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
oz Bilgisayar teknolojisinin telekomünikasyon ile bütünleştirilmesi mikroelektronik gibi alanlardaki hızlı gelişmeler, günümüzün artan rekabet ortamında, örgüt içi ve örgütler arası iletişimde önemli değişikliklere neden olmuştur. Bilginin üretilmesini, depolanmasını, işlenmesini ve iletilmesini sağlayan bilgi teknolojileri turizm sektörü için oldukça önemlidir. Turizm sektörünü oluşturan turizm işletmeleri, tüketicileri, rakipleri ve diğer çevre faktörleri hakkında bilgi toplamak, bu bilgileri çalışanlara iletmek, günlük operasyonları daha verimli ve etkin hale getirmek ve global pazar uygulamalarını gerçekleştirmek için bilgi teknolojilerim yoğun olarak kullanma ihtiyacı duymaktadırlar. Bu nedenle bu çalışmada İstanbul ve Antalya' daki beş yıldızlı otellerin bilgi teknolojilerindeki son gelişmeleri ne ölçüde takip ettikleri bilgi teknolojisi kullanım alanları ve bilgi teknolojileri kullanım düzeyleri araştırılmıştır. Otel işletmelerindeki bilgi işlem departmanı yetkilileriyle birebir yapılan anketin sorulan temelde bilgi teknolojilerinin müşteriye dönük uygulamaları, çalışanlara dönük uygulamaları ve pazarlamaya dönük uygulamalarıyla ilgilidir. Araştırmada elde edilen bilgiler ışığında, özellikle Antalya ili beş yıldızlı otel işletmelerinin bilgi teknolojileri kullanımında eksiklikleri olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's increasing rivalry environment, the integration of computer technology with telecomunication and the rapid development in some areas such as micro electronics, have been the cause of major changes in companies and between companies the information technologies which supply the production, store, operation and communication of the information have rather important for the tourism industry. Tourism enterprises forming the tourism business feel the intensive need to use information tecnologies to obtain information about their consumers' opponents and other environmental factors to carry this data to their employees,to make the daily operations more efficient and effective and to realize the global market applications. For this reason, this study was carried out to find out in what extend the“five star”hotels in Istanbul follow the latest improvements in information technology. The questions of the questionnaire which were individually carried out with the authorities from the data-processing department of the hotel enterprises are basicly related with the applience of this technology for customers, employees and marketing. The data obtained from this research was found that five star hotel operations in Antalya had lack of use of information technologies. u