Max Weber'de anlayış sosyolojisi ve din olgusu
Max Weber's comprehensive sociology and religion
  1. Tez No: 140878
  2. Yazar: EMEL ÖZTÜRK KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET ALADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
öz Max Weber, XEX. yüzyılın ikinci yansında ve XX. yüzyılın başında tanınan, düşünceleri günümüzde hala sosyologlar arasında yoğun tartışmalara konu olan bir düşünürdür. Bir çok konuda derinlikli çalışmalar yapmış, çok yönlü bir sosyal bilimci olan Weber, özellikle dinlerin önemi ve İnanç boyutunun sosyal yaşam üzerindeki biçimlendiriri etkisine vurgu yapan özgün görüşleri ile taranmaktadır. XDC. yüzyıl sosyolojinin doğuş dönemidir. Bu yüzyıldaki sosyoloji anlayışı daha çok pozftivist-materyalist eğilim üzerine kurgulanmıştır. Bu bakımdan XIX. yüzyılda yaşayan sosyologların daha çok pozitivist-materyalist eğilimler içinde sosyo ekonomik analizlere gittikleri görülmektedir. Ancak Weber, bu yüzyılda yaşamış olmasına rağmen döneminin salt pozitivist anlayışından farklı olarak, dinlerin ve inanç boyutunun da sosyal yaşam, ekonomi ve politik süreçte biçimlendiriri bir etki gösterebileceğini ileri sürmüştür. Özellikle bu açıdan Weber, Karl Marx ile karşılaştırılmış ve onun karşısına yerleştirilmiştir. Ancak biz çalışmamızda her iki düşünürün iddia edildiği gibi tamamen birbirinin zıddı değil, hatta bazı noktalarda, özellikle metodolojik açıdan benzerlik gösterdiğine yer yer değinmiş bulunmaktayız. Weber'in görüşleri pozitivist yaklaşımın tamamen karşısında yer alabilecek salt tinselci bir yaklaşım olarak nitelendirilmez. Aksine onun görüşleri her iki yaklaşımı da reddetmeyen ancak her ikisinden birine saplanıp kalmayan bağdaştırıcı bir nitelik göstermektedir. Weber bu bağlamda ekonomi ve din arasında bir etkileşim (enteraksiyonun) olduğuna işaret etmiştir. Bu bakış açısı ile Weber, dinlerin ve inanç boyutunun değişik toplumlardaki şekillendirici etkisini incelemiş, özellikle ABD üzerine yaptığı“Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu”adh çalışması büyük yankı uyandırmıştır. Biz tez çalışmamızda Weber'in özellikle“Anlayış Sosyolojisi”metodolojisini, din sosyolojisi görüşlerini Weber'in ana paradigması olarak görünen din-ekonomi enteraksiyonu bağlamında irdelemeye çalıştık. Weber'in görüşlerinin ülkemizdeki din olgusu konusuna yaklaşımda bir alternatif yaratabileceği düşüncesiyle, sonuç bölümünde Türkiye'deki durumu Weberyen bakış açısı ile yorumlamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Max Weber is one of the most well known and most debatable sociologist of the XDuh, early XXth centuries and today. He is the one who tried to explain the importance of the religions and beliefs in the social life. XIX century was the birth and uprising of the sociology. In this age, most of the sociologists have had positivist and materialist tendencies to analyze social and economic life. In this positivist age, Weber prefered to make a syntesis between the role of the economy and the influence of the religion and beliefs in the social and political process. He called this synthesis interaction between economy and religion. In this perspective, he studied the role and the action of the religion and beliefs in different societies and states, especially in USA According to him, the result of his experiences in USA could be the main paradigm for all societies. But Islam presents some exceptions in his classical approach. Many scholars claim that Weber is an antipole of Karl Marx. But in our research, we found many common aproaches, especially in methodology, between this two sociologists. Of course, Marx seems, to stay indifferent to the role of the religion, as considering it the opium of the societies. Weber, without taking any negative or positive position, tried to show that religion is one of the most important factors in the private and social life. In our research, we tried to explain the sociology of Max Weber which is called comprehensive sociology. Comprehension, in this case, means trying to understand the deep sense, the essence of the social acts. According to Weber it is impossible to understand and to analyze the social act without seeing its essence. Data / datum that he obtained, from the comprehensive sociology, Max Weber analized the religion as a social fact. We might say that, Max Weber is the main sociologist of the Sociology of Religion. His influences became very important in the world, especially in USA Beginning from the end of the Second World War, we can see his influence in Europe. We think that some approaches of the Weberian methodology could be usefully understand the rise and the problems of the religion in Turkey.