İnsan kaynakları planlaması ve kariyer planlaması arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve finans sektöründe bir uygulama
Evaluation of the relationship between the human resources planning and career planning and an application on the finance sector
  1. Tez No: 140879
  2. Yazar: FATİH CEM OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmamızda organizasyonel ve bireysel düzeyde insan kaynaklan ve kariyer planlaması çeşitli yönleri ile ele alınmıştır. Böylelikle insan kaynaklan planlarının ve kariyer planlarının önem ve etkinlik durumuna açıklık getirilerek birbirleri arasındaki temel ilişki geniş bir şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma hayatında, ayn ayn aktiviteler halinde uygulanan insan kaynaklan planlaması ve kariyer planlaması, süreç içinde kullanılan prosedürleri birleştirici ve bütünleyici yapılan itibari ile birlikte uygulanması gereken aktivitelerdir. İnsan kaynaklan planlaması ve kariyer planlaması süreçlerinde kullanılan ortak prosedürler ve bunların diğer insan kaynaklan yönetimi fonksiyonları ile olan ortak ilişkileri incelenmiştir. Yine ilişki kapsamında insan kaynaklan planlan ile kariyer planlanmn ortak değerlendirilememesi sonucu ortaya çıkabilecek olan sorunlann bireysel ve organizasyonel kariyere yansıması anlatılmıştır. Organizasyonlarda salt olarak kariyer planlama ve yönetim sistemini kurmak da yeterli olmamaktadır, işletmenin hedefleri doğrultusunda kariyer planlama sistemini de yaşatmak ve diğer insan kaynaklan yönetimi aktiviteleri ile bütünleştirerek hayata geçirmek gerekmektedir. Yapılacak planlar bireysel amaçlardan öte organizasyonel amaçlar taşıması işletme geleceğini de önemli şekilde etkilemektedir. İşletme geleceğinin planlaması ön plana çıktığında insan kaynaklan planlamasının ve yedekleme sistemini oluşturacak kariyer planlamasının gerekliliği göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human resources and career planning that is performed at organizational and individual level has been dealed from several aspects in our study. Especially the importance and efficiency of human resources and careers planning has been clearly stated and the fundenental relation between them has been explicitly defined. In business life human resources and career planning that is performed seperately are activities which should be performed together because of their incorparating and completing structure of the procedures used in the process. The common procedures used in the human resources and career planning processes and their common relations with the other human resources functions has been examined. Also, the reflections of the problems that may arise because of the inability to use human resources and career planning commonly on individual and organizational career has been explained. It is not sufficient to set up merely the career planning and management system in organizations. Also the career planning system should be activated in accordance with the objectives of the enterprise and this has to be brought to life by complementing the other human resources management activities. The inclusion of organizational goals in plans rather than individual ones seriously affects the future of the enterprise. The need for career planning that constitutes the human resources planning and the back up system;becomes evident when the planning of the future of the enterprise comes to the first place.