Türkiye Türkçesi ve Kırgız Türkçesinin Morfolojik olarak karşılaştırılması
The Comparison of Turkey Turkish and Kırgız Turkish morfologically
  1. Tez No: 140877
  2. Yazar: GÜLNARA İSAKUNOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
oz Türkiye Türkçesi ile Kırgız Türkçesi arasındaki yakın ilişkinin irdelenmesi suretiyle iki dilin ortak yönlerini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanan bu çalışmada, ünlü Rus bilim adamlarından A. Maksimov, S. Abramzon, W. Radloff, S. Malov, Türk dilbilimcilerinden M. Ergin, K. Eraslan, T. Banguoğlu, Z. Korkmaz, M. Özkan ve ayrıca Kırgız Türklerinin latin dilinde yazılmış alfabesinin yer aldığı ilk gramer kitabının yazan ve dilbilimcisi olmasına rağmen tarihte ismi unutulan Q. Tınıstanov'un (“Qirgiz Tili”, 1934) eserlerinden incelemenin genelinde faydalanıldı. Bu çalışmada Türkiye Türkçesi ile Kırgız Türkçesinin gramer yapısı incelendi. Bu incelemede iki lehçenin isim, fiil, edatlar, iki dilin edebi dili, ilerlemesi, dillerin ekler yapımı, grafikalık farklılıkları incelendi. Son olarak, çalışmanın birinci bölümündeki isimler kısmında önemli benzerlikler olduğu görüldü. Ancak Kırgız dilinden farklı olarak Türk dilinin, ikinci bölümde incelenen fiiller konusunda benzerlikler taşımasına rağmen farklılıkların daha fazla olduğu sonucuna varıldı. ABSTRACT The Thesis is devoted to investigation of the nominal and verbal morphology in the Turkish and Kyrghyz languages and working out scientific base for compiling Turkish-Kyrghyz contrastive morphology. In this investigation, it is based on with the help of works of Russian scientists like A. Maksimov, S. Abramzon, W. Radloff, S. Malov, Turkish investigators like M. Ergin, K. Eraslan, T. Banguoglu, Z. Korkmaz, M. Ozkan, and works of Q. Tynystanov, first writer of Kyrgyz grammar book (“Qyrgyz Tili”, 1934) and whose name was forgotton in the history. This work depends on the grammar structure of Turkish and Kyrghyz languages. The work will consist of nouns, verbs, prepositions, the literature of two languages, proceeding of them, termination of them and their graphical differences. On the balance, it is seen that there are so many similarities about nouns in the first part of the work. As it is investigated in the second part which is about verbs, the differences are much more than similarities. in
Özet (Çeviri)