İnternet gazeteciliği ve haberin değişen işlevi
Online journalism and altering function of the news
  1. Tez No: 140897
  2. Yazar: BÜLENT MUMAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BATUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET İnternetle birlikte ortaya çıkan, bilgisayar başında oturan izlerkitlenin, internetten gazete okuyup okuyamayacağı konusu, kısa süre içinde tartışmaya açıldı. Bu tartışmalara katkıda bulunmak üzere hazırlanan bu tez, 1990'h yılların başlarından itibaren internetin iletişimde kısa sürede önemli ve yetkin bir tamamlayıcı öğe olarak ortaya çıkmasıyla, gazetecilikte meydana gelen değişikliklere ışık tutmayı amaçladı. İnternet gazeteciliğinin, klasik mecralara alternatif olarak demokratikleştirici yönünün olup olmadığı tartışmaya açıldı. İnternet gazeteciliğinde haberin“haber verme”niteliği ile izlerkitlenin niteliğinin, gazeteciliğin temelleri üzerindeki etkisi üzerinde duruldu. Geleneksel gazetecilik ile internet gazeteciliği (on-line journalism) arasındaki farklılıklar; internet gazeteciliğinin ortaya çıkmasıyla birlikte haberlerin üretimi, dağıtımında gazetecinin rolü yönünden meydana değişiklikler de tezin ortaya koyduğu diğer başlıklardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject -which had been thrown out for consideration by the time internet was invented- of whether the audience using computer would read newspaper via internet has soon became a matter of argument. This thesis which is prepared to assist those arguments, has aimed to lighten up the alterations that occured in journalism by internet becoming an important supplementary component, before long, in communication beginning from early 1990s. Whether if the on-line journalism has a more democratic aspect as an alternative to the classical fields, has been a matter of debate here, in this thesis. The influence of the“informing”characteristic of the information in on-line journalism and the characteristic of the audience on the basis of journalism has been dwelt on. The differences between traditional journalism and on-line journalism; the alterations in regard to the role of the journalist on the process of production and distribution of the information, that has become a matter of fact along with the on-line journalism are the other headings this thesis reveals.