Türk aile değerlerinin durum komedilerinde temsili: Çocuklar Duymasın örnek olay
Represantation of Turkish family values on sit-coms: In the case study of Çocuklar Duymasın
- Tez No: 140915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
oz Bu tez çalışması, Türk televizyonlarında yayınlanan durum komedilerinin Türk aile değerlerini temsil edip etmediği üzerinedir. Örnek olay olarak alman Çocuklar Duymasın dizisinin analizi yapılmadan önce değerler, aile, temsil ve ideoloji alanlarında bir kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Bu çerçevede değer sorunsalı mutlakiyet, rölativite ve rölatif mutlakiyet yaklaşımları; aile, eleştirel kuramlar; temsil ise eski ve yeni görüşler kapsamında ele alınmıştır. Çocuklar Duymasın dizisi, bir durum komedisi olarak tanımlanmış, durum komedilerinin özellikleri, türleri, dramatik yapılan anlatıldıktan sonra, rastlantısal olarak seçilmiş dört bölümü üzerinden içerik çözümlemesi yapılmıştır. İçerik çözttaılemesinin niteliksel analizi sırasında söylem analizinden yararlanılmıştır. Analiz sonucunda, Türk aile değerlerinin gelenekselliği temsil eden erkek karakteri üzerinden, modern adının temsil ettiği bir üst söylem tarafından ötekileştirildiği sonucu çıkmıştır. ABSTRACT This dissertation is based on the determination whether the sitcoms that are broadcasting on Turkish televisions represent the Turkish family values. Before analyzing“Çocuklar Duymasın”as a case study, a theoretical framework is constructed in the realms of values, family representation and ideology. In this framework the problematic of value analyze regarding absolutism, relativity and relativ absolutism; the family is analyzed regarding the critical theories and finally the representation is analyzed regarding the old and new views. Çocuklar Duymasın is defined as a sitcom with the determination of sitcom and the content analyze is made taking for episodes with random sampling. Discourse analyze and also utilized in qualitative part of the content analyze. At the end of the analyze it is found that the Turkish family values are defined as“other”in the figure of the man representing the traditional by the upper discourse represented by the modern woman. m
Özet (Çeviri)