Topluluk anayasal düzeninde temel haklar koruması: Özerk bir koruma düzenine doğru (?)
The Protection of the fundamental rights in community constitutional ordre an ordre of protection autonom
  1. Tez No: 140918
  2. Yazar: ENGİN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKIR ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
oz Temel haklar koruma düzeninin özerkliğinin ilk koşulu, o hukuksal düzeni oluşturan normların yorum ve uygulamasında dışsal bir yargısal denetim sistemine tabi tutulmamasıdır. ikinci koşul ise, gene aynı hukuksal düzenin dışsal normlar ya da prensiplere başvuruyu gerektirmeyecek ölçüde kendine yetmesidir. Temel haklar topluluk hukuku çerçevesinde bugün, Birlik'i kuran politik iradenin, özerkliğe ilişkin iki koşul üzerinde Luxembourg Mahkemesi jürisprüdansı ile örtüştüğü gözlenir. Bu örtüşme ile yapılmak istenen belki de Topluluk'u artık dış kaynaklı genlerle aşılanmaya gerek duymayacak ölçüde kendi genetik yapısına uygun iç kaynaklı cihazlarla donatmak;“özerklik”temasını bir dogmatik olmaktan çıkararak ona hukuksal sonuçlar kazandırmaktır..Ancak, bu yapılırken Topluluk hukukunun tuhaf biçimde insan Hakları Avrupa Sözleşmesi Hukuku'na benzetilmek istendiği gözlenir: insan Hakları Avrupa Sözleşmesi, aynı anda hem normatif (temel haklarla ilgili normlar bütünü) hem de kurumsal bir cihazdır (yargısal denetim mekanizması) ve Sözleşme sisteminin başarısının altında yatan neden de belki bu iki cihazın bir araya gelmiş, birleşmiş olmasındadır. Bu yönde, Amsterdam Anlaşması ile başlayıp Avrupa Anayasası'nın yazımına uzanan süreçte Topluluk çerçevesinde temel hakların yargısal ve politik boyutu yeniden örgütlenirken, Temel Haklar Şartı ile aynı haklara normatif bir boyut kazandırılır. Sözleşme Sistemi'nin bir tekrarı/taklidi olarak ilgili düzenlemeler açıkça Sözleşme Sistemi'ne duyulan güvensizliğin ve O'nu marjinalleştirme iradesinin ifadesidir. Ya da bir çeşit Oedipus kompleksinin. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The primary condition to autonomy of the ordre of the fundamental rights is not to employ an external judicial audit system to the interpretation and application of norms that form the norms of the mentioned legal system. The secondary condition is the self sufficiency of legal system so that the external norms and principles are not required. Today, within the framework of the fundamental rights union legislation, the political structure covers that of Luxembourg Court jurisprudence on two conditions of autonomy. The objective of this coverage may be equip the Union with internal sources that suit its own genetic structure without the need of external genes as well as bringing legal outcomes to autonomy rather than staying as a dogmatic approach. However, as this is achieved the Union legislation strangely enough, looks like that of European Convention on Human Rights Legislation. European Convention on Human Rights is a normative (an integration of norms that relate to the fundamental rights) as well as an enterprise equipment (judicial audit mechanism) and the unity of these two equipments underline the succes of Convention System, in this respect, during the period starting with The Treaty of Amsterdam until the preparartion of The European Constitution as the judicial and political aspects of the fundamental rights organize, these rights gets normatively along with Charter of Fundamental Rights. The concurrences / amendments of The Convention System are clearly a statement of the insecurity for The Convention Sytem as well as an effort of marginalizing it. Or some of Oedipus complex. VI