Türkiye'de bankacılıkta kamu denetimi
Public inspection of banking in Turkey
- Tez No: 140917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHREDDİN ASLAN, YRD. DOÇ. DR. ALİ OSMAN BALKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
oz Bankaların ağırlığını oluşturduğu mali sistem, toplumsal kaynağın kullanılması ve ekonomik gelişme için son derece önemlidir. Bankacılık sektörünün karşılaştığı riskler bir bütün olarak ülkenin karşılaştığı risk anlamına gelebilmektedir. Güçlü ve etkili bankacılık denetimi, "güçlü bankacılık ve sağlıklı ekonomi'' anlamına geldiğinden, bankaların denetimi, ekonomik istikrarın sağlanması için zorunluluk arz etmektedir. Hatta günümüz teknolojik gelişmelerinin de etkisiyle, bir ülke ekonomisinin istikrarı için önem taşıyan sağlam bankacılık, diğer ülkeler açısından ve uluslararası ekonomik dengeler açısmdan da önem taşımaktadır. Denetimin amacına ulaşabilmesi, denetimin etkin bir şekilde yapılmasını gerektirmektedir. Basel Komitesi'nce, bankaların denetimi konusunda etkin bankacılık gözetim ve denetimine ilişkin 25 ana prensip ortaya konmuş ve bu prensipler Türkiye tarafından da 4389 sayılı son Bankalar Kanunu ile mevzuat anlamında başarıyla benimsenmiştir. Yeni Bankalar Kanunu ile getirilen en önemli değişiklik, bankacılık sektöründe otorite olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun kurulması olmuştur. Türkiye'de bankaların denetiminde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun dışında da idari birimler vardır. Bu birimlerin görev alam kesişmekle birlikte, bankalar üzerindeki denetim yetkileri farklılık arz etmektedir. Bankacılık sektöründe denetime yetkili birden çok idari birim mevcut olsa da asıl ve en önemli öncelik Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kururnu'na ait olduğundan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun bankacılık sektörünün gelişmesi için kendisini sürekli yenilemesi ve bankacılık sektörünü de bu yönde teşvik etmesi, bankaların denetiminde yetkili olan idari birimlerin birbiriyle işbirliği içinde olmasını koordine etmesi gerekmektedir. o J=v ABSTRACT Financial system in which banks play major role is very important for evaluation of the social resources and economic development. Risks that banking system face affects all countries. Effective inspection system leads to strong banking system and healthy economy. Therefore, inspection system is necessary for economic stability. Due to the technological development, strong banking system is important for all countries and for international economic stability. Inspection can only reach its aims if it is carried out efficiently. Basel Committee stated 25 main principal for effective inspection system and Turkey accepted these principles with Banking Law number 4389. The most important change in the new Banking Law is the establishment of the Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA), which will be the authority in the banking sector. Besides BRSA there are other administrative units, which play role in inspection of banks in Turkey. There are differences among these units in terms of their authority and inspection. Among administrative units, BRSA is the most important one. Therefore, BRSA should follow the development in the banking sector and renovate itself. Moreover, BRSA should encourage banking sector to renovate itself and it should also coordinate administrative units, which take part in inspection in order to provide cooperation among them. IV
Özet (Çeviri)