Türk filmlerinde biliş-göstergebilimsel bağlamda yazgı/inanç kavramı
The Concepts of fate/belief within the cognitive-semiotics in Turkish films
- Tez No: 140919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE KARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
oz Film çözümlemeleri filmsel kuramların gelişimiyle yeni bir boyut kazanmış kuramsız yalnızca kuramsız bilim kesinlikle olamayacağı gibi kuramsız sanatın varolamayacağı düşüncesi de yoğunluk kazanmıştır. Bu bağlamdan olmak üzere Türk filmlerinde anlatı boyutunda yer alan izlek ve dilsel sözcede konumlandırılmış kavram/sözlükbirim daha doğrusu yerdeş incelemesine dayanarak her anlatıda bulunduğu varsayılan edim/edinç aşamaları ile bu aşamaları taşıyacak olan eyletim olgusunun saptanması yoluna gidilmelidir. Böylesi bir yaklaşımla günümüzde önem kazanan“çift eklemli göstergeler dizge”sinin film oluşturucuları arasından belirginleşerek söyleşi, dilsel sözce tanımıyla donanarak çözüm lenmesi yordamı benimsenmelidir. Yaşamsal değeri yadsınamaz“yazgı”kavramının dilsel sözce boyutunda ve eyletim olgusu kapsamında ele alınması konuya biliş göstergebilimsel bir çerçeve çizilmesinde birincil dereceden işlev sağlayacaktır. ABSTRACT Film analyses have gained a new dimension with the development of the film making theories and the idea that as science, art can not exist without a theory has gained intensity. Within this concept, the performative and manipulative phenomenen should be determined based on the theme and the lexeme which exist in the narration in Turkish films, in other words based on the observation of the isotopies. With such an approach, the technics to be to be adopted should be to examine the double articulated signs systems which has recently gained importance, emerging through the creators of the movie, equipped with the definition of linguistic lexeme. It is going to make it highly functional that the concept of“destiny”the vital value of which cannot be overlooked, should be taken into consideration within the dimension of linguistic lexeme and concept of manipulative phenomenon. n
Özet (Çeviri)