Frauengestalten in den Romanen Von Heinrich Böll
Heinrich Böll'ün romanlarında kadın karakterleri
- Tez No: 140924
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Almanca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
oz“Heinrich Böll'ün Romanlarında Kadın Tipleri”adlı doktora çalışmasında Almanya'da Savaş Sonrası Dönemi Edebiyatı'nın öncülerinden olan Alman yazar Heinrich Böll'ün kaleme aldığı dokuz romanın belli başlı kadın tipleri incelenmiştir. Çalışmanın kuramsal bölümünde kadın sorunsalı tarihsel bir gelişim çizgisi içinde ele alınmıştir. Bu bağlamda özellikle Almanya'da gelişen kadın hareketleri ana çizgileriyle aktarılmiş ve Alman toplumunda İkinci Dünya savaşı öncesinde, savaş sırasında ve savaş sonrasında kadının yeri ve konumu betimlenmiştir. Böll'ün romanlarındaki kadın tipleri, aile içindeki kadın, aile dışındaki kadın ve ortak özellikleriyle kadınlar olarak sınıflandırılarak incelenmiştir. Böll'ün romanlarında yarattığı kadın tiplerinde hangi özelliklerin egemen olduğunun araştırıldığı bu çalışmada, yazarın kadına bakışı da sorgulanmıştır. Savaş olgusunun kadını nasıl etkilediği, kadının özel ve kamusal alandaki yaşamını nasıl biçimlendirdiği, doktora çalışmasını yönlendiren temel sorulardır. Bu çalışmanın amacı da bu sorulara Böll'ün romanları temelinde yanıt aramaktadır. ABSTRACT The subject of this thesis, under the given title as“The Woman Characters of Heinrich Boll's Novels”, consists of examining the woman characters who have had a part in any of the nine novels written by Heinrich Boll, who is deemed as one of the most appreciated and valued writers of the German Post War Literature. The theoretical approach of this thesis attempts to introduce the woman point under consideration, up until now through its' historical account. In this regard, the woman movements particularly in Germany are examined, and furthermore the woman image in German society prior to the World War II., during the war and beyond the war, is depicted respectively. The woman characters come out of Heinrich Boll's novels, can be classified as“the woman with family”,“the woman w/out family”, and“the woman who has similar interests like all the others”. In this study the most important and chief features öf woman characters are also taken into account, and woman figures are examined in Heinrich Boll's point of view. This doctorate thesis led by the very questions such as how women affected by the war, and how the war altered and shaped up working women's life in terms of private and public sectors. The very purpose of this thesis, therefore, is to find out the answers to such questions based on Heinrich Boll's novels. m
Özet (Çeviri)