Kamu ekonomisinde mali saydamlığın vergi bilinci üzerindeki etkisi (Gaziantep örneği)
The effects of tax consciousness the transparency of puplic finance (A case study Gaziantep)
- Tez No: 140928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ATİLLA UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET KAMU EKONOMİSİNDE MALİ SAYDAMLIĞIN VERGİ BİLİNCİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (GAZİANTEP ÖRNEĞİ) MARAŞ, Özgür Yüksek Lisans Tezi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi: Yrd.Doç.Dr. A. Atilla UĞUR Ocak, 2004, 163 sayfa Bu çalışmanın amacı, kamu maliyesinde saydamlığın nasıl oluşturulduğunu, saydamlık ile vergi mükellefleri üzerinde toplumsal bir vergi bilincinin oluşturulup oluşturulamayacağını, ekonomik, siyasi ve sosyal yapı üzerinde yaşanan değişimin yenilikleri ve tüm bunların etkisi ile ülkelerin vergi yapılan ve politikaları üzerinde nasıl bir vergi bilincini oluşacağını araştırmak ve karşılaştırmaktır. Bu çalışmada gerçekleştirilen anket Gaziantep'te 21 ücretli kamu personeli, 41 özel sektör personeli, 38 ücret dışı gelir vergisi ve kurumlar vergisi mükelleflerinden olmak üzere toplam 100 kişi ile yapılmıştır. Sonuçta, ankete katılan tüm mükelleflerin mali saydamlığa ve vergi bilincine bakış açısı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT THE EFFECTS OF TAX CONSCIOUSNESS ON THE TRANSPARENCY OF PUPLIC FINANCE: A CASE STUDY GAZİANTEP MARAŞ, Özgür Master of Economics in Educational Social Science Supervisor: Assis.Prof. A.Atilla UGUR January, 2004, 163 pages The purpose of this study was to search and compare the transparency of public finance how to be formed, if the social tax consciousness is formed or not on the economic, politic and social structures, and with the effect of all these, how the tax consciousness is formed on the tax structures and politics on the countries. The questionnaire realized at this study was done in Gaziantep, 21 salaried public sector personels, 41 salaried private sector personels and 38 un paid taxpayers of income tax and institution tax, that is total 100 taxpayer were taken part in this questionnaire. As a result, the point of view about tax consciousness and finance transparency of all taxpayers joined in the questionnaire was analyzed.