Toplam kalite yönetiminin Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na katkılarının incelenmesi ve Hava Savunma Okul Komutanlığı'nda bir uygulama
The Evaluation of the contrubution of total quality management in the Turkish Air Force and an application in the air defence school command
- Tez No: 140936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Toplam Kalite Yönetimi kavramı, dünya literatürüne 1950'li yıllarda girmesine rağmen 1960 'lı yıllarda Japonya'da hayat bulup olgunlaşmış ve 1980'li yıllarda Türkiye'de kendisini hissettirmekle beraber 1990'lı yıllarda TKY kavramı üzerinde durulmaya başlanmıştır. Organizasyonlar başarıyı sadece iş sonuçlarıyla bağdaştırmayıp müşterilerin ve çalışanların memnuniyetini esas alıp Toplam Kalite Yönetiminin öncelikli bir yere sahip olduğu gerçeğini kabul etmişlerdir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı da görev fonksiyonu gereği, kullandığı ileri teknoloji ürünü silah-araç ve gereçleri kullanan personeline bu felsefeyi kavratmayı uygun görerek benimsemiştir. Temelinde önce insan ve sürekli gelişme kavramları yatan toplam kalite felsefesi Türk Hava Kuvvetleri personelinin yaratıcı potansiyel ve güçlerini birleştirerek verimliliği ve yaşam kalitesini arttırmak suretiyle Hava Kuvvetleri misyonunu gerçekleştirmek yolunda en uygun felsefe olarak karşımıza çıkmaktadır.“Toplam Kalite Yönetiminin Hava Kuvvetleri Komutanlığına katkılarının incelenmesi”konulu bu çalışmanın amacı; personelin Toplam Kalite Yönetiminin değerlendirmelerinin sonuçlarını öğrendikten sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığına pozitif yönde yararlı olmalarım sağlamaktır. Birinci bölümde; Toplam kalite Yönetiminin Temel Kavranılan, Kalite Kontrol çemberleri ve Toplam Kalite Yönetiminin başarısını etkiyen faktörler üzerinde durulmuş, ikinci bölümde; Toplam Kalite Yönetiminin Türk Silahlı Kuvvetler ile ilişkisi Hava Kuvvetleri Kalite politikaları ve Türk Hava Kuvvetlerine sağladığı faydalar, üçüncü bölümde ise; Toplam kalite yönetimine katkılarının Hava Savunma Okul Komutanlığında incelenmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Although, the term of Total Quality Management (TQM) was included in the literature in 1950's, it was born and matured in Japan. It has been known in Turkey since 1980's, and become an important term in 1990's. Organizations evaluated the TQM not only with the outcomes of the work, but also satisfaction of their customers and workers. They also accepted that the TQM has a priority for their satisfaction. The Turkish Air Force ( TUAF ) has decided using this system and making its personnel (who have been using advanced weapon systems) to comprehend it. Because the philosqohy of TQM is based on human and a continuous development, it appears as the best philosqohy for the TUAF' s personnel's creative potential and power. And itis the best philosophy which make TUAF' s mission real via increasing the life quality and the outcomes, too. This study which is named“The study of TQM' s Assistance in Military Organizations”has been targeting to make the personnel usefiill for the TUAF after learning the system. In the first part, we considered TQM' s basic concept; Quality Control Cirdes, and the factors that affect the achievment of the TQM; in the second part, the relationship between TQM and Turkish Military Forces,and the TUAF's Quality Polities,and benefits of the TQM for the TUAF was considered. Finally in the third part, I wanted to demonstrate the studies of the Air Defense School aboot benefits of the Total Quality Management.