Kent planlaması-toprak mülkiyeti arasındaki ilişki ve Türkiye örneği
Relationship between urban planning-land property and model of Turkey
- Tez No: 140937
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bıı tez çalışmasında, kent planlaması-toprak mülkiyeti arasındaki ilişkiler ve Türkiye'deki uygulamalar incelenmiştir. Birinci bölümde kent planlaması-toprak mülkiyeti ilişkisi başağı akında kentsel topraklar ve önemi, kentsel toprak ve mülkiyet sorunları, mülkiyet sistemleri, kentsel toprak ve spekülasyon kavramları açıklanmıştır. ikinci bölümde Türkiye'de kentsel toprak mülkiyeti ve planlama ilişkisinin gelişimi, Türkiye'de kentsel topraklarla ilgili sorunlar, kentsel topraklarla ilgili düzenlemeler, kent planlaması ve toprak kullanımı ve gecekondulaşmanın kentsel topraklarm kullanımına etkileri, kentsel toprak politikasında yetkili kurum ve kuruluşlar ele alınmıştır. Bu bölümde Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü ve belediyelerin kentsel toprak politikası konusundaki rolleri üzerinde durulmuştur. Kentsel topraklarla ilgili düzenlemeler başlığı altında satınalma, kamulaştırma, emlak vergisi, düzenleme ortaklık payı kavramlan açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis the subject of the relationship between the urban planning-the land property and applications of Turkey is searched. In the first chapter under the title of urban planning-land property; importance of the urban lands, the urban land and the property problems, the systems of property, the speculation of land concepts are explained. In the second chapter under the title of the urban lands in Turkey and planning; importance of land according to urban planning in Turkey, the urban lands in constitution and other laws, the urbanization and the speculation, the factors of aflectkg values of land, the effects of the building squatter to the land property, the public interest and the development plan subjects are related. In this chapter of the urban land policy in Turkey is mentioned; the roles of the Land Office General Directory and the municipilaties in that subject is considered. Under the title of the regulations relatied to the urban lands ; buying, nationalizing, real estate tax, putting building site and land in order concepts are explained. 90