Memory bias and feeling-of-knowing (FOK) judgements in obsessive compulsive disordes
Obsesif kompulsif bozuklukta hafızada yanlılık ve üst bellek yargıları
- Tez No: 140976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
KISA ÖZET Obsesif Kompulsif Bozuklukta Hafizada Yanlılık ve Üst Bellek Yargılan Şehnaz Tuna Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) sıkça rastlanan anksiyete bozukluklarından biridir. OKB'nin bazı özelliklerinin bilişsel kökenli olduğu iddia edilmektedir. Birçok klinik çalışma OKB hastalarının hafızaları ile ilgili şüpheleri olduğunu kanıtlamıştır. Bu şüphenin a) genel hafıza yetersizliği b) OKB'ye özgül sözcüklere karşı olan hafiza yetersizliği ya da c) hastaların hafızalarına olan güvensizliklerinden kaynaklanabileceği öne sürülmüştür. Gerek genel, gerekse OKB'ye özgül hafiza yetersizliği ile ilgili çalışmalarda farklı sonuçlar elde edilmiş; birçok çalışmada ise OKB hastalarının hafızalarına güvenmedikleri konusunda benzer sonuçlar elde edilmiştir. Üst bellek, hafiza ile ilgili fenomenlerin doğası ve süreci ile ilgili hafızada stoklanmış bilgidir. Üst bellekle ilgili en sık araştırılan konu“bilme hissi”(“feeling-of-knowing”) olgusudur. Bu çalışmada OKB hastalarının normal kontrol (NK) ve klinik altı kontrol grubuna (KaK) kıyasla hafizalanndaki yanlılığa bakılmıştır. Buna ek olarak OK grubunun üst bellek performansı değerlendirilip katılımcıların o anda hatırlayamadıkları bir bilginin bellekte var olup olmadığına ilişkin kararlarının doğruluğu değerlendirilmiştir. Katılımcılara üç tür kelime çiftinden (nötr, kirlenmeyi çağrıştıran, kontrol etmeyi çağrıştıran) - ilk kelimenin her zaman nötr olması şartıyla - oluşan sırasıyla hatırlama ve tanıma testleri verilmiş; ilk bölümde hatırlayamadıkları kelimeleri bir sonraki şıklı tanıma testinde bulup bulmayacaklarına dair kendilerini değerlendirmeleri istenmiştir. Sonuçlara bakıldığında OK'lerin her iki test türünde de NK ve KaK'lere oranla daha düşük performans gösterdikleri ve gene bu iki gruba kıyasla hafızalarına daha az güvendikleri gözlenmiştir. NK ve KaK'ler OK'lere oranla geleceğe yönelik performansları ile ilgili daha sağlam tahminlerde ivbulunmuşturlar. Bu üç grubun tahminlerinin doğruluğu kelime türlerine gore farklılık göstermemiştir. OKB şiddetim ölçen Yale-Brown Obsesif Compulsif Skalası ve Maudsley Obsesif Kompulsif Envanterlerinde yüksek skoru olan OK'lerin daha düşük skoru olanlara kıyasla hafızalarına daha az güvendikleri görülmüştür. Son olarak, çalışmanın hipotezlerinden birinin aksine sadece OK değil NK ve KaK'lerin de tanıma testinde seçtikleri yanlış şıkların hedef kelimeye fonetikten çok anlamsal ilişkisi olan kelimeler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Memory Bias and Feeling-Of-Knowing (FOK) Judgements in Obsessive Compulsive Disorder by Şehnaz Tuna Obsessive Compulsive Disorder (OCD) is one of the most frequently encountered one among several anxiety disorders. It is suggested that certain characteristics of OCD might be due to cognitive problems. Clinical observations revealed that OCD patients show doubt about their memory. It is suggested that this doubt may reflect a) general memory deficit b) deficit in memory for OCD-relevant material and c) a lack of confidence in their memory. Literature is equivocal on the question of whether mere is a memory deficit per se in OCD patients. However there is more of an agreement that OCD patients have a confidence problem. Metamemory is our knowledge (stored in our memory) of the nature and processes of the memory related phenomena. The most frequently studied aspect of metamemory is“feeling-of-knowing”FOK phenomenon. Present study investigated memory bias in OCD patients (OC) compared to non-anxious control (NC) and sub-clinical checker (SC) groups. In addition, this study also assessed the OCD patients' metamemory (more specifically FOK) and looked at how much subjects were aware of what they can remember and not remember. Participants were given recall and recognition tests over three types of word pairs (neutral, contamination, checking) - cue word always being neutral - and they were asked to rate their FOK on a Likert scale regarding how likely they are to recognize the right answer for the items they could not remember in the recall section. Results revealed that OCs showed a clear memory deficit in comparison to SCs and NCs as measured by their recall and recognition. OCs were also found to be less confident about their ability to recognize some currently 11unrecallable information. Furthermore NCs and SCs were reliable predictors of their future performance and OCs were not. Predictive accuracy of the three groups did not differ for different types of words. It was also observed that confidence level decreased as the Yale- Brown Obsessive Compulsive Scale and Maudsley Obsessive Compulsive Inventory scores of OCs increased. Contrary to one of the hypotheses of the study not only OCs but also NCs and SCs were more likely to choose semantically related incorrect options than phonelogically related incorrect option sin the recognition section. m