Investigating relationship between encodıng strategy and metacognitive processes in patient with obsessive -compulsive disorder
Obsesif-kompulsif bozukluk tanısı konmuş hastalarin üst-bilişsel süreçleri ve kodlama strateji̇leri̇ arasindaki̇ ili̇şkini̇n incelenmesi
- Tez No: 598952
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmanın amacı Obsessif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanısı alan bireylerde kodlama stratejisinin ve bilme hissi kararları (BH) ile öğrenme yargısı (ÖY) açısından üst-bilişsel süreçlerin arasındaki ilişkinin incelenmesi ve OKB hastalarının deneyimlediği dikkat yanlılığını araştırabilmektir. Çalışma toplamda 43 kişi ile birlikte yürütülmüş olunup, çalışmada klinik ve kontrol olmak üzere iki grup yer almıştır. Ek olarak çalışmadaki klinik gruba Ruhsal Bozukluklar Tanısal ve Sayımsal El Kitabı – Beşinci Baskı ( DSM- V) ölçütlerine göre Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikaytri servisi tarafından OKB tanısı konulmuştur. Kontrol grubu Maudsley Obsesif Kompulsif soru listesi puanları temel alınarak klinik grup ile yaş ve eğitim seviyelerine göre eşleştirilecek şekilde seçilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi (MOKSL), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Durumluluk ve Süreklilik Kaygı Envanteri (DSKE), Üstbiliş Ölçeği- 65 (ÜBÖ-30), Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (Y-BOCS) uygulanmış olup, ayrıca bellek performanlarını ölçebilmek amacıyla da katılımcılara episodic bellek görevi uygulanmıştır. Sonuçlar, OKB grubunun ÖY ve BH açısından kontrol grubuna kıyasla belleklerine anlamlı bir şekilde daha az güven duyduğunu göstermiştir. Ek olarak, OKB hastalarının episodik bellek performanslarının kontrol grubundaki katılımcıların performanslarına göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Yürütücü işlev bozukluklarının, dikkat yanlılığının ve OKB hastalarının kullanmış olduğu örgütsel kodlama stratejileri OKB de görülen düşük bellek güveni ve bellek performanslarının bir sonucu olarak görülebilir. Çalışma bulguları güncel litaratür ile birlikte ele alınmış, klinik uygulamalar ve gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the relationship between encoding strategy and metacognitive processes particularyfor Feeeling of Knowing and Judgment of Learning and also to analyze the attention bias that OCD patients has been experienced.The study was conducted with 43 participants who were divided in two groups namely clinical groupand healthy control group. Participants in the clinical group were recruited from Marmara University Pendik Education and Research Hospital in Istanbul. The healthy control group was matched to the clinical group in terms of age and level of education and participants inthe healthy control group were attended in the study in accordance with their Maudsley ObsessiveCompulsive Inventory (MOCI) scores.All participants in the clinical group had primarily met criteria for OCD on the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Health Disorders (DSM-5). All participants are asked to answer the self-rated psychological measures (Socio-Demographic Information Form, MaudsleyObsessive-Compulsive Inventory (MOCI), Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS), State-Trait Anxiety Inventory (STAII), Beck Depression Inventory (BDI), Meta-Cognitions Questionnare-65). Additionally, to measure participants' memory performances,an episodic memory task was applied. The result of the study demonstrated that people diagnosed with OCD indicated low memory confidence regarding their JOL and FOK judgments and they also performed poorly in recognition task in compare to the healthy control group. The result of the present study might be explained with the executive function impairments. Attentional biases and organizational strategies that used by OCD patients can be seen as a consequence of low memory confidence and memory performances. The findings of the present study were explained based on the relevant literatures and directions for future studies and clinical applications were recommended.