Temporal dynamics of episodic feeling-of-knowing judgments in decision-re-decision paradigm
Karar-yeniden karar paradigmasında olaysal bilme hissi kararlarının zamansal dinamikler
  1. Tez No: 759115
  2. Yazar: MERT TÜTENKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilme hissi kararlarının farklı görev paradigmaları kullanılarak nörobiyolojik temellerinin araştırılması üstbiliş literatürü içerisinde önemini korumaktadır. Bu doğrultuda, yapılan çalışmanın amacı karar-yeniden karar aşamalarını içeren olaysal bir bellek paradigması kullanılarak bilme hissi kararlarının nöral mekanizmalarının incelenmesidir. Bu çalışmada 5 aşamalı olaysal bir bellek görevi kullanılmıştır. Ancak, amaç doğrultusunda karar ve yeniden karar aşamalarını içeren, bilme hissi değerlendirilmesinin yapıldığı üçüncü ve dördüncü aşamaya odaklanılmıştır. Çalışmaya 19-27 yaş aralığında toplam 40 kişi katılmıştır. Bilme hissi kararının olaysal bellek görevindeki nörobiyolojik temelleri, karar ve yeniden karar aşamalarında davranışsal olarak süresi, genlik ve latans değişimleri temelinde incelenmiştir. Sonuçlar doğrultusunda, karar-yeniden karar aşamasındaki bilme hissi kararlarının tepki süreleri arasında anlamlı bir fark bulunmazken; tutarlı bilme hissi kararlarının tepki süresi tutarsız bilme hissi kararlarının tepki süresinden anlamlı bir şekilde daha hızlı olduğu gözlenmiştir. Buna ek olarak, karar ve yeniden karar aşamasında elde edilen tepki süreleri ile bilme hissi kararının genlik ve latans değerleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Beklentimizin aksine, olay ilişkili potansiyel sonuçları bilme hissi değerlendirmesi yapılırken N100, P200, N200, P300 ve geç zaman pencereli bileşen genlik ve latans değerlerinin karar ve yeniden karar aşamalarında değişmediğini göstermiştir. Ancak, bu bileşenlerin farklı kanal lokasyonlarında (Fz, FCz, Cz, Pz) genlik ve latans açısından farklılaştığı bulunmuştur. Çalışmaların bulguları üstbiliş ve bilme hissi literatürü kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigating the neurobiological basis of FOK judgments using different task paradigms maintains its importance in the literature on metacognition studies. In this direction, the study examines the neural mechanisms of FOK judgments by using an episodic memory paradigm that includes decision-re-decision phases. This study used an episodic memory task including five different phases. However, the third and fourth phases, which include the decision and re-decision stages in line with the purpose, focused on evaluating FOK judgments. A total of 40 people aged 19-27 participated in the study. The neurobiological basis of FOK judgments in the episodic memory task was investigated based on behavioral reaction time and amplitude and latency changes in the decision and re-decision phases. In line with the results, there was no significant difference between the reaction times of FOK decisions at the decision-re-decision phase, whereas it was observed that the reaction time of consistent FOK decisions was significantly faster than the reaction time of inconsistent FOK decisions. In addition, it was found that there were significant relationships between the reaction times obtained during decision and re-decision and the amplitude and latency values of the FOK decision. Contrary to our expectations, ERP results indicated that the amplitude and latency of N100, P200, N200, P300 and late time windows components did not differ between the decision and re-decision phase during FOK judgment. However, these components differed in amplitude and latency at different channel locations (Fz, FCz, Cz, Pz). Therefore, the results of the current study were discussed within the scope of metacognition and FOK literature.