Mood, mood regulation expectancies, repression, and autobiographical memory
Duydu durum, duygu durum düzenleme beklentileri, bastırma ve otobiyografik bellek
- Tez No: 140978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Duygu Durum, Duygu Durumu Düzenleme Beklentileri, Bastırma ve Otobiyografik Bellek Burhan Öğüt Bu çalışmada insanların içinde bulundukları duygu durumun, bu duygu durumu düzenleme beklentilerinin ve üzücü olayları bastırma özelliklerinin otobiyografik belleğin içeriğine ve yapısına etkileri incelenmiştir. Katılımcılardan 15 tane değişik duygu yüklü (5 mutluluk, 5 kızgınlık ve 5 üzgün) sözcüklere karşılık olarak değişik olaylar hatırlamaları istendi. Otobiyografik belleğin içeriğinin ve yapısının duygu durumu düzenleme beklentilerinden ve üzücü olayları bastırma özelliklerinden etkileneceği beklenmiştir. Çalışmaya yaş ortalamaları 20.43 (S S = 2.19) olan 70 tane (31 kadın, 39 erkek) Boğaziçi Üniversitesi lisans öğrencisi katılmıştır. Katılımcılar 10 kişilik gruplar halinde sessiz bir sınıfta test edildiler. Katılımcılardan kendi başlarından geçmiş olan ve anahtar sözcüklerin çağrıştırdığı duyguyu yaşatan belirli bir olay hakkında yazmaları istendi. Daha sonra da onlardan bu olay hakkında sorulan 1 1 tane soruyu cevaplandırmaları istendi. Katılımcılar otobiyografik bellek çalışmasını tamamladıktan sonra duygu durumu düzenleme beklentilerini ölçmek ve üzücü olayları bastırma özellikleri ölçmek için ayrı ölçekler doldurdular. Katılımcılar yüksek miktarda duygu durumuna uygun anılar hatırladılar. Fakat duygu durumu düzenleme beklentilerinin ve üzücü olayları bastırma özelliklerinin otobiyografik bellek üzerindeki beklenilen etkileri gözlemlenmedi. Otobiyografik belleğin yapısı açısından yüksek duygu durumu değiştirme beklentileri kızgınlık anıları için daha spesifik anılar hatırlamaya yol açtı. Yüksek üzücü durumu bastırma özellikleri ise üzgün anılar için az oranda belirli bir hayat devresi anıları ve yüksek oranda da genel olayları hatırlamaya sebep oldu. Sonuçlar duygu durumunaVI uygun bellek, duygu durumu düzenleme, üzücü olayları bastırma ve otobiyografik bellek hakkında yapılmış çalışmalar ve bunların sonuçlarına göre tartışıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Mood, Mood Regulation Expectancies, Repression, and Autobiographical Memory Burhan Öğüt The aim of this study was to examine the effect mood, mood regulation expectancies, and repression on the content and the structure of autobiographical memory. Participants were asked to recall events in response to 15 emotionally valent cue words (5 happy, 5 anger, and 5 sad), which were selected on the basis of a pilot study. The content and structure of autobiographical memories were expected to be affected by mood regulation expectancies and repression. Seventy (31 female, 39 male) undergraduate students were participated in the study with a mean age of 20.43 (SD = 2.19). Participants were tested in groups of 10 people in a quiet classroom. They were asked to write about a specific event that they have experienced themselves and felt the emotion that the cue word associated with. Then participants were asked to answer 1 1 questions about the event. After completing the autobiographical memory task, they were given the Negative Mood Regulation (NMR) scale to measure negative mood regulation expectancies and the Short Form of Weinberger Adjustment Inventory to measure repressiveness. The results revealed a high mood congruency for all of the three groups of words. However, the hypothesized effects of the NMR expectancies and repression on the content of autobiographical memories were not observed as it was expected. For the structure of autobiographical memories, high NMR expectancies led to more specific and less general events for anger memories. Also high repressors were found to recall less lifetime period events and more general events for sad memories. The results were discussed in accordance with the literature about mood congruency, mood regulation, repression, and autobiographical memories.