Yetiştirme yurdunda yaşayan ergenlerde benlik saygısı
  1. Tez No: 6416
  2. Yazar: GÜNER SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN SEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yetiştirme yurdunda yaşayan ergenlerin benlik saygısını incelemek amacıyla 14-18 yaş grubu arasın daki iki grup ergene (yetiştirme yurdu ve aile yanın da yaşayan) Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulan mıştır. Benlik saygısının gruplara ve cinslere göre dağılımı incelenmiştir. Ayrıca benlik saygısının kendilik kavramının sürekliliği, insanlara güvenme, eleştiriye duyarlılık, depresif duygulanım, hayal perestlik, psikosomatik belirtiler, kişilerarası ilişkilerde tehdit hissetme, tartışmalara katılabil me derecesi, ile ilişkisi araştırılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgular değerlen dirildiğinde, benlik saygısının yetiştirme grubu ile aile yanında yaşayan grupta farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. Depresif duygulanımın yetiştirme grubunda kontrol grubuna oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca psikosomatik belirtiler erkekle re oranla kızlarda daha yüksek bulunmuştur. Benlik saygısının depresif duygulanım, psikosomatik belirti ler ve insanlara güvenme gibi değişkenlerle ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Rosenberg Self-Esteem Scale has been applied to two separate groups of adolescents who were between 14 and 18 years of age in order to examine self-esteem of adolescents who live in train ing-institute. One of these groups lives with their family, the other one lives in a training-institute. Variations in self-esteem depends on group features and sex were examined. Also, relations between self- esteem and the stability of self-concept, faith in people, sensitivity to criticism, depressive mood, daydreaming, psychosomatic symptoms, interpersonal threat, participation in discussions. As a conclusion, we found that there were not any significant difference between the self-esteem scores of the two groups. But depression scores we re found higher in second group who lives in train ing-institute. Also, psychosomatic symptoms were fo und more commonly among girls. Finally we elicited that there are obvious relationships between self- esteem and depressive mood, psychosomatic symptoms, faith in people.