Investigation of psychometric properties of the ures-a Turkish form, and the expectations from the university residence environment of incoming Boğaziçi University students
Üniversite Yurt Ortamı Ölçeği-Türkçe formunun psikometrik özellikleri ve Boğaziçi Üniversitesi'ne başlayan öğrencilerin üniversite yurt ortamına ilişkin beklentilerinin incelenmesi
- Tez No: 140979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Üniversite Yurt Ortamı Ölçeği, Türkçe Formu'nun, Psikometrik özellikleri ve Boğaziçi Üniversitesi'ne Başlayan Öğrencilerin Üniversite Yurt Ortamına İlişkin Beklentilerinin İncelenmesi Lale Gökyiğit Boğaziçi Üniversitesi'ne başlayan öğrencilerin üniversite yurt ortamına ilişkin beklentilerini inceleyen tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. İncelenen popülasyon, 1 89 erkek ve 205 kız olmak üzere 395 subjeden oluşmuştur. Veriler, kayıt personeli tarafindan, ÜYOÖ-B (Üniversite Yurt Ortamı Ölçeği- Beklenti Formu), Türkçe Formu'nun ve Demografik Bilgi Formu'nun, yurtlarda kalmak için başvurmuş olan öğrencilere verilmesiyle toplanmıştır. Öğrenci beklentileri, Üniversite Yurt Ortamı Ölçeği Beklenti Formu'nun her alt ölçeği için, ortalama ve standart sapma olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar, en yüksek beMentinin düzen ve organizasyon (M=7.51), buna müteakip olarak, katılım (M=7.46), duygusal destek (M=6.57) ve dördüncü sırada entelektüellik boyutu (M=5.83) olduğunu göstermiştir. Sonuçlar hem Moos (1988) tarafindan norm grubu olarak incelenmiş olan Amerikalı örneklem, hem de önceki yıllarda (Kerimol-Orçan, 2002; Ertekin, 2001) Boğaziçi Üniversitesi'nde ÜYOÖ-I ve ÜYOÖ-G, Türkçe Formları ile saptanmış ideal ve gerçek algı sonuçlan ile karşdaştalmıştır. Psikometrik özellikler viiyönünden, alt-ölçek / alt-ölçek korelasyonu anlamlı ilişkiler göstermiş olup ölçeğin geçerliliğine işaret etmiştir. Ancak iç-tutarhlık, Cronbach a değerleri göz önüne alındığında, özellikle yaratıcılık (a=0,14), bağımsızlık (cc=0,39), öğrenci etkisi (a=0,47) alt-ölçeklerinde olmak üzere, bazı düşük sonuçlar göstermiştir. Bu sonuçlara dayanarak, belirli ölçek maddeleri tekrar gözden geçirilmek için sunulmuştur. On kategori için yapılan faktör analizi varyansın % 35' ini açıklamıştır. Bu sonuç daha önceki bulgularla tutarlıdır (Ertekin 2001 ; Waldman, Crouse & Corazzini,1982). Ayrıca Üniversite Yurt Ortamı Ölçeği'ndeki 10 alt-ölçekle benzerlik gösteren sadece 7 kategori ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, geçmiş çalışmalarda da önerilmiş olduğu gibi (Waldman, Crouse & Corazzini, 1982; Waldman, 1985, den Moos, 1988) faktörsel tanım yönünden, orijinal Üniversite Yurt Ortamı Ölçeği Beklenti Formunda yetersizliğe işaret etmiştir. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Psychometric Properties of the URES-E, Turkish Form, and the Expectations from the University Residence Environment of Incoming Boğaziçi University Students by Lale Gökyiğit A descriptive study was carried out to determine the expectations regarding the university residence environment of incoming Boğaziçi University students. The subject population was made up of 395 subjects, 189 males and 205 females. Data was collected through distribution of the URES-E (University Residence Environment Scale - Expectation Form), Turkish Form, and the Demographic Information Questionnaire, to students who applied for university residence, by the registration personnel. Descriptions of student expectations in terms of mean, and standard deviation, were calculated for each subscale of the URES-E. The present results showed that the highest expectation was for order and organization (M=7.5 1), followed by involvement (M=7.46) and emotional support (M=6.57) and fourth in row was intellectuality (M=5.83). Results were compared to those of the normative sample provided by Moos (1988), as well as ideal and real university residence experience assessed by URES-I and URES-R, Turkish Forms, at Boğaziçi University in previous years (Kerimol-Orçan, 2002; Ertekin, 2001). In terms of psychometric properties, subscale-subscale correlations offered meaningful association lending credibility tothe test validity. However internal consistency was low in terms of Cronbach for a values for some subscales, particularly, innovation (a=0,14), independence (a=0,39) and student influence (cc=0,47). Based on these results, specific items were pointed out for re-consideration. Confirmatory factor analysis explained 35 % of the variance. This result is consistent with previous findings (Ertekin 2001 ; Waldman, Crouse & Corazzini, 1982). It also presented only 7 categories which resembled the 10 URES subscales. As suggested in previous studies (Waldman, Crouse & Corazzini, 1982; Waldman, 1985,cited in Moos, 1988) these findings were indicative of inadequacy in the original URES-E, in terms of factorial definitions. VI