The History of social services in republican Turkey: Social change, professionalism an politics
Cumhuriyet Türkiye'sinde sosyal hizmetler tarihi: Toplumsal değişim, uzmanlık ve siyaset
  1. Tez No: 140987
  2. Yazar: SELEN GÖBELEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Türkiye sosyal politika tarihine bir katkı sunmayı hedefleyen bu çalışmada, genel olarak sosyal politikalar ve özel olarak sosyal hizmetler, daha geniş bir“modernite”sorunsallaştırması ve seçkinlerin sosyal kontrol arzulan bağlamında bir“yönetim sanatı”kavramsallaştırması ışığında ele alınmaktadır.“Toplumsal alam”tanımlama, düzenleme ve denetleme gibi mekanizmalarla vatandaşların hayatlarım yönetme modern Türkiye tarihi boyunca süregelen bir tema olmakla beraber, bu çalışmada Cumhuriyet tarihinin değişik dönemlerinde programlar, mekanizmalar ve özneler açısından değişimlerle birlikte süreklilikler de incelenmektedir. Tezin ilk kısmı, Cumhuriyet elitlerinin iki dünya savaşı arasındaki dönemde sosyal politikanın önde gelen iki ayağı olan“çocuk davası”ve kamu sağlığına yönelik pratikleri ve söylemleri üzerine yoğunlaşır. Bu dönemde yeni Cumhuriyet yönetimi nüfus arttırıcı politikalar yoluyla vatandaşlarının yaşamlarım üretken hale getirmeyi amaçlamıştır. Tezin ikinci Dünya Savaşı sonrasına ağırlık veren diğer kısmında ise sosyal hizmetlerin kurumsallaşması ve modern sosyal hizmet mesleğinin gelişimi, bu yeni teknikleri geniş bir ekonomik ve siyasal bağlamın içine yerleştirerek, yönetim zihniyetinin çoğul teknMerinin bir bileşeni olarak sorunsallaştırılır. iv
Özet (Çeviri)
An Abstract of the Thesis of Selen Göbelez for the degree of Master of Arts from the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken August 2003. Titie: THE HISTORY OF SOCIAL SERVICES IN REPUBLICAN TURKEY: SOCIAL CHANGE, PROFESSIONALISM AND POLITICS In this study, which aims to provide a modest contribution to the history of social politics in Turkey, the social policies in general and the social services in particular are explored in a new light as an“art of government”by locating the issue through a broader problematization of the“question of modernity”, coupled with the elite's aspirations to social control. Although the theme of governing the lives of the citizens by defining, regulating and controlling“the social sphere”has been a governmental concern throughout the history of modern Turkey, this study deals with the alterations as well as continuities between various periods in Republican history in terms of programs, mechanisms and agents. The first part of the thesis focuses on the Republican elite's practices and, discourses concerning the“child issue”and public health, the two pillars of social policy of the inter- war era, where the. nascent Republican governments aimed at the optimization of the life of its citizens through pro-natalist policies. The rest of the thesis, which concentrates on the post-World War II era, problematizes institutionalized social services and the development of professional social work as a component of plural techniques of governmentality, by locating these new techniques within a larger economical and political context. M