The Turkish minority in changing Bulgaria
Değişen Bulgaristan'da Türk azınlık
  1. Tez No: 141000
  2. Yazar: EMRAH YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BABUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Emrah Yamarı'ın Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'ne Haziran 2003'de sunduğu tezin özetidir. Başlık: Değişen Bulgaristan'daki Türk azınlık Bulgaristan'ın 1878'deki bağımsızlığından beri binlerce Türk Türkiye'ye göç etti. Geride kalan Türk topluluğu Bulgarların artan kin ve ayrancılığına maruz kalmıştır. Komünist dönem boyunca sözde modası geçmiş dini gelenekleriyle birlikte Türk azınlık modern sanayi toplumuna bir engel olarak değerlendirildi. 1984'den 1989'a kadar komünist hükümet Türklerin zorla Bulgar isimleri almaşım sağlayarak, Müslüman mezarlarına zarar vererek ve islam dinin uygulanmasını yasaklayarak acı bir zulme girişti. Zulmün doruğa vardığı 1989 yılında toplam 350,000 Türk Türkiye'ye göç etti. Komünizmin 1990 'da yıkılmasından beri geniş özgürlüklere sahip Türkler İslami geleneklerini de tekrar uygulamaya başladılar. Bulgaristan'daki ulusal Türk azınlık birçok etnik grubun olduğu devletlerdeki özellikle önceki komünist toplumlardaki etnik ilişkileri tasvir eden silahlı çatışmaya girişmeden kültürel ve sivil haklarım çoğunu elde ettiler. Uluslararası bütünleşme özellikle Avrupa Birliği bağlanımdaki bütünleşme Bulgaristan'daki söz konusu barışçı ve verimli devlet azınlık etküeşimini sağlayabilmesinde önemliydi. Etnik ilişkilerin geliştirilmesinde uluslararası kurumlara tutarlı bağlılık, Bulgaristan'daki demokratikleşme sürecine, uluslararası standartları kabul etmesine ve devlet azınlık ilişkilerinin ilerlemesine yardım etmiştir. IV
Özet (Çeviri)
An Abstract for the Thesis of Emrah Yaman for the Degree of Master of Arts in the Atatürk Institute For Modern Turkish History to be taken by June 2003 Title: The Turkish Minority in Changing Bulgaria Since Bulgaria's independence in 1878, thousands of Turks have migrated back to Turkey. The remaining Turkish community has suffered growing discrimination and resentment by the Bulgarian population. During the Communist rule in Bulgaria, the Turkish minority, with their“outdated”religious customs, were considered an obstacle to a modern industrialized society. From 1984 to 1989, the Communist government carried out a bitter persecution program against the Turk, forcing them to take Bulgarian names, destroying Muslim sections in cemeteries, and forbidding Islamic religious practices. At the height of the persecution in 1989, an additional 350,000 Turks fled to Turkey. Since the collapse of Communism in 1990, the Turks have enjoyed greater freedom and the Muslim community has returned to some of its old customs. The national Turkish minority in Bulgaria have reclaimed most of their cultural and civil rights without the armed conflict that characterizes the relationship between ethnic groups in many multi-ethnic states, especially those in formerly Communist societies. The international integration, particularly within the context of the EU, is important for ensuring that the state and minority can interact peacefully and productively in Bulgaria. The consistent involvement of international institutions in improving ethnic relations has directly assisted the democratization process, helped to move Bulgaria toward observance of accepted international standards, and to improve the state- minority relations. ui