The Exemplary relationship in the Balkans: Turkish-Bulgarian relations in the post-cold war era
Balkanlar'da örnek ilişki: Soğuk savaş sonrasında Türkiye-Bulgaristan ilişkileri
- Tez No: 89680
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışma, Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ve Bulgaristan'da demokratikleşme ve liberalleşme yolunda reformlara başlanmasının ardından, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerde meydana gelen değişimi incelemektedir. Soğuk Savaş'ın önemli bir bölümü boyunca iki ülke arasındaki ilişkilerin gergin olmasına ve Bulgaristan'ın Türk azınlığa karşı 1980'li yıllarda uyguladığı asimilasyon politikasıyla ortaya çıkan krize rağmen, Bulgar lider Todor Jivkov'un 1989'da görevden alınmasıyla Sofya-Ankara ilişkileri iyileşmeye başlamıştır. Halihazırda iki ülke arasında aralarında güvenlik, ekonominin de olduğu pek çok alanda işbirliği yapılmaktadır. Bu çalışmada, Sofya ile Ankara arasında son yıllarda meydana gelen yakınlaşmanın, Balkanlar için ileri sürülen tarihi etnik çatışmalar hipotezini çürüttüğü gösterilmektedir.Bu tez, ayrıca, Sofya'nın Ankara'yla yakınlaşmasının, Bulgaristan'ın Avrupa'yla işbirliğini geliştirme çabaları çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini ve iki ülkenin gelecekteki ilişkilerinin bu ülkelerin Avrupa kurumlarıyla olan ilişkilerine bağlı olduğunu savunmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study analyses the changing state of relationship between Turkey and Bulgaria after the end of the Cold War era and subsequent democratization and liberalization attempts in Bulgaria. It points out that although the bilateral relationship remained tense throughout much of the Cold War and the Bulgarian assimilation campaign of 1980s against its Turkish minority led to a crisis between Sofia and Ankara, with the overthrow of the Bulgarian leader Todor Zhivkov in late 1989, relations began to improve. Currently, the two countries cooperate in many areas, from security to economics. The thesis argues that the rapprochement between Sofia and Ankara in recent years defies the argument of ancient ethnic hatreds attributed to the Balkans. The study also claims that Sofia's rapprochement with Ankara should be evaluated in terms of its Europeanization attempts. The future state of relationship between Turkey and Bulgaria is dependent upon their relationship with the European institutions. Ill