The Child question and juvenile delinquency during the early republican ear
Erken Cumhuriyet Döneminde çocuk meselesi ve çocuk suçluluğu
- Tez No: 140999
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Erken Cumhuriyet Döneminde Çocuk Meselesi ve Çocuk Suçluluğu Bu çalışmada erken dönem cumhuriyet yıllarında çocuk suçluluğu“çocuk meselesi”bağlamına oturtularak ele alınmaya çalışıldı. Öncelikle tarihsel ve toplumsal olarak kurulan bir kategori olan“çocukluk”kavramı bir bağlama oturtulmaya çalışıldı. Çocuk suçluluğu ise bu kavram çerçevesinde ele alındı. 1920'li ve 30'lu yıllarda yürütülen önemli bir tartışma olarak“çocuk meselesi”dönemin rejimin prestijinin, başarısının ve konsodilasyon yeteneğinin turnusol kağıdı olarak iş gördü. Çocuk suçluluğu ise bu meselenin bir parçası olarak rejimin içerme ve dışlama mekanizmalarım açığa çıkardı. Bu çalışmada dönemin elitinin konuyu algılama biçiminin yanında, suçlu çocukların hapishane pratikleri de ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Bunun için dönemin yasal metinleri ve hukukçularının yazdıkları incelendi. Aynı zamanda yazdı basının kimi dergileri konuyla ilgili kamuoyundan söz etmek için incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Child Question and Juvenile Delinquency During the Early Republican Era This study tries to investigate juvenile delinquency of early republican era throughout the context of“child question”. Initially, concept pf“childhood”, a historically and socially constructed category, has been defined and contextualized as such. Then, juvenile delinquency has been interrogated within this conceptual framework.“Child Question”, a significant debate conducted throughout 1920s and 30s, has functioned as a litmus-paper that showed the prestige, success and consolidation capacity of the existing regime. Hence, juvenile delinquency crystallized the exclusions and inclusion mechanisms of the regime. This thesis also tries to shed light on the carceral practices of children beside, the way that the elites perceive the issue. Thanks, legal texts and the writings of the jurists of that period has been surveyed. In the meantime, several magazines of the print-media has been examined to mention about the public-opinion concerning the issue.