Profiling micro clusters: Identification of value-adding production and service Chains by using graph theoretical approach
Mikro kümelerin profillerinin çıkarılması: Graf-teori yaklaşımı kullanarak değer katan üretim ve servis zincirlerinin tanımlanması
- Tez No: 141015
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ALPAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kısa Özet Mikro Kümelerin Profillerinin Çıkarılması: graf-teori yaklaşımı kullanarak değer katan üretim ve servis zincirlerinin tanımlanması Melih Bulu Kümeler, aralarında güçlü bağların bulunduğu firmaların, bilgi üreten kuruluşların, aracı firmaların, ve müşterilerin bir alanda yoğunlaştığı; birbirlerine değer katan bir üretim zinciri ile bağlandığı coğrafik bir alanda toplanmış yapılar olarak karakterize edilebilirler. Kümeler ülke (makro), branş ya da endüstri (meso) ve firma seviyesinde (mikro) guruplandınlırlar. Çalışmanın amacı mikro kümelerin tanımlanması için kuantitatif bir model geliştirmek ve bunu seçilmiş Türk kümelerine uygulayarak küme yaklaşımına mümkün katkıyı sağlayabilmektir. Bunun için model, Porter' in değer sistemi modeli üzerine kurulmuş ve graf-teorinin araçları kullanılmıştır.. Model, Türkiye İstanbul'da Sultanahmet, Taksim ve Bayrampaşa kümelerine uygulanmıştır. Bu kümeler Türkiye'nin en fazla döviz kazanan iki sektörüne aittirler(tekstil ve turizm). Modelin uygulanması esnasında kesme noktası beş olan kartopu(snowball) örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri aralarında SPSS 11.0, UCINET 6.19 ve PAJEK yazılımlarının da bulunduğu çeşitli teknik ve programlarla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlan göstermiştir ki kümenin merkezinde olmak küme üyelerine rekabet avantajı sağlamaktadır. Bunun yanında, model mikro-kümelerin tanımlanması, aynı ve farklı sektörden kümelerin karşılaştınlabilmeleri için objektif bir altyapı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV Abstract Profiling Micro Clusters: Identification of Value-adding Production and Service Chains by Using Graph Theoretical Approach by Melih Bulu Clusters can be characterized as geographic concentration of strongly interdependent firms, knowledge producing agents, bridging institutions and customers concentrated in a particular field; linked to each other in a value adding production chain, and they are classified into three different parts, as national (macro), branch or industry (meso) and firm level (micro). The main aim of this study is to develop a quantitative model to identify micro clusters and apply it to selected Turkish clusters while searching possible contributions to cluster approach. While doing this, the research builds on its approach on Porter's value system model, and uses tools of graph theory. Model was applied on Sultanahmet, Taksim and Bayrampaşa clusters in Istanbul, Turkey. These clusters are from the top two foreign exchange earning sectors (textile and tourism) of Turkey. Moreover, during the application of the model, snowball sampling method with threshold value of five was used to realize sample selection. The research data was analyzed by a number of techniques and software programs including SPSS 11.0, UCINET 6.19, and PAJEK. The results of the research show that being in the center of the cluster provides competitive advantage to cluster members. Besides, the model is useful for the identification and comparison purposes of same and different sector clusters.