Ali, Kıssa-i Yusuf (H.630/M.1233) inceleme-metin-dizin
Ali, Kıssa-i Yusuf (H.630/M.1233) examination-text-index
- Tez No: 141018
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1105
Özet
ÖZET Tezin adı“ Ali, Kıssa-i Yusuf (H630/M. 1233) İnceleme-Metin-Dizin ”dir. Bu çalışma, giriş, inceleme bölümü, metin bölümü ve dizin bölümünden oluşmaktadır. Girişte Yusuf ve Züleyha hikâyesinin kutsal kitaplarda yer alan biçimlerine, Arap, Fars ve Türk edebiyatında yazılan Yusuf ve Züleyha hikâyelerine yer verilmiştir. Ayrıca Türk edebiyatında Yusuf ve Züleyha hikâyesinin klâsik edebiyatımıza nasıl yansıdığına dair görüş sunulmuştur. Yine bu bölümde AIVmn Kıssa-i Yusuf adlı eserinin nüshaları, eserin kimin ve nerede yazdığı ve eserle ilgili bilgi verilmiştir. Ayrıca eser üzerinde yapılan çalışmalar ve eserle ilgili değerlendirmeler sunulmuştur. İnceleme bölümünde, karşılaştımalı olarak ortaya konan metnin imla, ses ve şekil bilgisine dair bilgiler sunulmuştur. Metin bölümü, biri matbu beşi yazma nüshalardan karşılaştırmalı olarak hazırlağımız metin kısımdan oluşmaktadır. Dizin bölümü, karşılaştırmalı olarak hazırladığımız metnin alfabetik ve ayrıntılı bir gramer dizininden oluşmaktadır. Dizin bölümünden sonra, metin içerisinde geçen özel adların dizini verilmiştir. Ayrıca kutsal kitaplarda geçen ve metin içerisinde yer alan ayetlere de yer verilmiştir. Son olarak çalışmadan çıkardığımız sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Name of the thesis is Ali, Kıssa-i Yusuf '(1233) Examination-Text-Index. This examination includes the introduction, examination part, text part and the index. In introduction, the forms of the story of Yusuf ve Züleyha in holy books and the forms in Arabic, Farsian and Turkish languages take place. And the subject how the story of Yusuf ve Züleyha occures in our classical literature is discussed. Again in this part the copies of work of Ali, Kıssa-i Yusuf is detected where the copy has written and by whom it has written and the other examinations about the book Kıssa-i Yusuf In examination part the text has detected grammatically, phonetic and formed comparatively. Text part indudes the text we have formed from five copies by comparatitively. Index part indudes the index of the text we have prepared alphabetically and detailed. After indext the names take place in the text and some verses take place in text are given in another index. Finally the results we have got are given in conclusion.