Farabi ve Descartes'da mutluluk kavramı
Happiness in Farabi and Descartes
  1. Tez No: 141022
  2. Yazar: EMİNE ÖZTÜRK UZEİROVSKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
TEZİN ÖZETİ Uzeirovski, Öztürk, Emine, Yüksek Lisans Tezi,“Fârâbi ve Descartes' da Mutluluk Kavramı”Danışman: Prof. Dr. Hayranı Altıntaş, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü - 2004 Bu tez çalışmasında, felsefelerinde mutluluğa geniş bir yer ayıran, gerçek mutluluğu ve mutluluğun çeşitlerini ele alan ve onu elde etmek için ilkeler belirleyen, İslam filozofu Fârâbi ile Batı filozofu Descartes'ın mutluluk anlayışları ayrıntılı olarak incelendi. Bu çalışmamızın giriş bölümünde, Yunan filozoflarından Eflatun ve Aristo'nun mutluluk anlayışları ele alındı. Çünkü, her iki filozof da, mutlulukla ilgili görüşleri ile Fârâbi ve Descartes'ı etkilemişlerdir. Bunun yam sıra, Fârâbi'den sonra gelen ve filozoftan oldukça etkilenen İbn Sina ve İbn Miskeveyh'in görüşlerine de kısaca değinildi. Ayrıca bu iki filozof da, Descartes'a kaynaklık etmişlerdir. Birinci bölümde, Fârâbi'nin mutluluğu temellendirmesi, ahlak ve siyasi açılardan yorumlaması vb. konularda ayrıntılı olarak ele alındı. İkinci bölümde, Descatres'ın mutluluk anlayışı, özellikle mutluluğun ahlaki açıdan değerlendirilmesi, mutluluk ve ruhla ilişkileri vs. açılardan ele alındı. Üçüncü bölümde, Fârâbi ve Descartes'ın mutluluk anlayışları bir çok bakımdan karşılaştırıldı ve iki filozofun birbirine benzer ya da birbirinden farklı fikirleri tesbit edildi. Fârâbi'nin Descartes'a olan etkileri ve bu etkilerin hangi yollarla gerçekleştiği üzerinde tartışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Uzeirovski, Öztürk, Emine,“Happiness in Fârâbi and Descartes”. Master - Thesis. Advisor: Hayrani Altintaş, The University of Ankara In Stitute of Social Sciences, 2004. p. 143 Since ancient time, happiness has been one of the most fundamental problem of philosophy and ethics throughout the history of tought. Ethical philosophies that Ethical philosphies that view happiness as the goal human life is called“eudaemonism”and it is a movement that emerged and developed in the antiquity. In the introductory chapter of our resorch, we have dealt briefly with Plato's and Aristotle's notions of happiness. For both philosophers were very influential on Fârâbi and Descartes. We also touched upon the nation of happiness in îhn Sina and İbn Miskeveyh due to the fact that ehese philosophers were in turn influenced by Fârâbi and affected Descartes. In the first chapter, what is the happiness, ethics and politics according to Fârâbi and his interpretations and detail information about this subjects. In the second chapter, Descartes' understanding of happiness. Especially, his interpretations on happiness in terms of his ethics. Morover, relationship between happiness and psyche and the like. In the third chapter, understanding of happiness in Fârâbi and Descartes have been compared in terms of many aspects. Also how resemblance of both philosophers and differencess has beenemerged/occured. In the final chapter, we have discussed Fârâbi' s influence on Descartes and the ways in which the former affected the later.