İngilizce öğrenen yetişkin öğrencilere oyunlarla kelime öğretimi
Teaching vocabulary to adult students of English through games
- Tez No: 141023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Günümüzde kelime öğretimi, yabancı dil öğretiminin temel alanlarından biri sayılmaktadır. Hedef dilde iletişim kurabilmek için dile ait kuralların nasıl işlediğini bilmek yeterli değildir. Önemli olan, dili doğal ortamında günlük faaliyetleri sürdürebilecek seviyede kullanabilmek veya eksik de olsa, duygu ve düşünceleri ifade edebilmek için ihtiyaç duyulan kelimeleri bilmektir. Geleneksel olarak adlandırılan pek çok dil öğretim yöntemlerinde kelime öğrenimi yetersiz kalmaktadır. Bu tür yöntemler, öğrenciden ve etkinliklerden kaynaklanan faktörlerden dolayı, öğrenme amaçlarına ulaşılmasını engellemektedir. Günümüzde artık kelime öğretiminin önemi kavranmış ve bu alana ilişkin yeni çalışmalar yapılmaktadır. Altı bölümden oluşan kelime öğretimiyle ilgili bu çalışmada, kelime öğretiminin önemi, öğrenim esnasında karşılaşılan güçlükler ve alınacak önlemler, bellek ve işlevleri açıklanarak dil öğretim yöntemlerinde kelime öğretiminin nasıl yapıldığı özetlenmiş ve oyunlarla kelime öğretiminin, kelimelerin uzun süreli bellekten çağrılmasında olumlu bir etkisinin olup olmadığının saptanması amacıyla yapılan deneysel çalışma anlatılmıştır. Deneysel çalışma, Ekim 2002- Nisan 2003 tarihleri arasında Çankaya Üniversitesi Hazırlık Okulu'nda okuyan, toplam 36 ileri-orta seviyedeki öğrenciler üstünde uygulanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde öğrenme kuramları detaylarıyla anlatılarak kuramlar arasındaki benzerlik ve farklılıklar açıklanmıştır. ikinci bölümde dil edinimi ve öğrenimi arasındaki farklılıklar üzerinde durulmuş, anadil ve ikinci dil edinimi ve yabancı dil öğretiminde uygulanan bazı çalışmalara da değinilerek, bunlara ilişkin varsayımlar anlatılmıştır. 135Üçüncü bölümde beyin ve işlevleri detaylarıyla açıklanarak, sağ ve sol yarıküre arasındaki farklılıklar ortaya konmuş, uzun süreli ve kısa süreli bellek testlerinin yapılışına ışık tutması amacıyla, bilginin kalıcılığını etkileyen faktörler ve hatırlama stratejileri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde dil öğretiminde kelime öğretimin amaçları ve kelime öğretimini etkileyen faktörler açıklanarak, kelimenin doğası ve anlamı üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde oyunların çeşitleri ve ne amaçla kullanıldıkları açıklanarak önceden belirlenmiş toplam 54 kelimenin oyunlarla öğretimini içeren deneysel çalışma detaylarıyla anlatılmıştır. Uygulama sonuçları, kelimenin oyunlarla öğretilmesinin, uzun süreli bellekten çağrılmasında olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Tezin son bölümünde ise bu çalışmaya ışık tutan tüm konular genel hatlarıyla değerlendirilerek kısa bir özet ve sonuç sunulmuştur. 136
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although vocabulary is recognized as a central element in language teaching from the beginning stages, one of the major problems of many language learners is having inadequate lexicon.The teacher concerned with vocabulary teaching must be aware of the fact that having the knowledge of grammar, lexis, and discourse is not enough to communicate in the target language. Rather, acquiring the words that are essential to speak fluently and to negotiate meaning in real life contexts, and expressing the opinions or feelings in an accurate and comprehensible way are required in vocabulary instruction. The primary objective of many traditional methods and approaches are either the memorization of discrete words or the teaching of massive words that are insufficient for oral production. Such methods and approaches obstruct the objectives of teaching and learning because of the factors caused by both the learner and the activities implemented during teaching. In recent years, traditional ideas about what is involved in the teaching of lexis appeared to be no longer tenable. Therefore, the importance of vocabulary has been widely recognized and new studies have been carried out on this subject. This study presents the importance of vocabulary acquisition, memory and its functions, major obstacles which learners have to overcome in using the words, the ways how vocabulary teaching should be done precisely, and the effects of vocabulary games on the recall of words from the long term memory. It also provides the analysis of some specific words through an experimental study carried out on 36 pre-intermediate level students studying at Çankaya University Preparatory School. Chapter I presents some of the learning theories including the terms of learning and acquiring a new language. 137Chapter II provides a summary of some of the empirical studies on vocabulary acquisition. It also focuses on the differences and the similarities between learning a foreign language and acquiring both the mother tongue and a second language. Chapter III covers the important issues related to the brain and its functions and some aspects of the verbal memory. Moreover, it focuses on the factors that affect the permanency of the information stored in the memory and strategies of rapid and accurate decoding of the information to provide an insight for long term and short term momery tests carried out on 36 university students studying English as a foreign language. Chapter IV presents the major purposes and principles of teaching vocabulary in language classrooms, and the factors that have an effect on learning vocabulary. Nature of words and their various meanings are also pointed out in the remainder of the chapter. Chapter V lays out the types of games and their purposes while teaching vocabulary. The presentation of the words through games and their practical classroom applications are also included. The research and its implications are explained in detail and issues for future research are probed. The last chapter summarizes all the components of teaching vocabulary presented in the previous chapters and discusses the results of the experiment on the recall of words taught through games or traditional methods. 138