Türk Hukukunda dernek ve fakıflara ait iktisadi işletmelerin vergilendirilmesi
The Taxation of ecomoc enterprises belonging to association and foundations
- Tez No: 141030
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUMRULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Türk Hukukunda demek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler, kurumlar vergisinin mükellefidir. Oysa bağlı oldukları tüzel kişiler kurumlar vergisi mükellefi değildirler. Bu sebeple özellik arz eden konu ayrıca Kurumlar Vergisi Kanunu' nun 5. maddesinin atıfta bulunduğu 4. maddesindeki şartlan taşıyan işletmelerin iktisadi işletme sayılmaları nedeniyle de ilgi çekicidir. Buna göre: Devlete, özel idarelere, belediyelere ve diğer kamu idarelerine ve müesseselerine ait ve tabi olup faaliyetleri devamlı bulunan ve birinci maddenin (A) ve (B) işaretli bentleri haricinde kalan ticari, sınai ve zirai işletmeler iktisadi kamu müesseseleridir. Söz konu (A) bendi sermaye şirketlerini, (B) bendi ise kooperatifleri içermektedir. İktisadi işletmenin tanımı, unsurları ve iktisadi işletme sayılmama sonuçlan çalışmamızın temel konulanm oluşturmaktadır. Bunun sebebi, dernek veya vakfa ait iktisadi işletmelerin kazanç gayesi gütmemeleri, faaliyetin kanunla tevdi edilmiş görevler arasında bulunması, tüzel kişiliklerinin olmaması, müstakil muhasebeleri ve kendilerine tahsis edilmiş sermayelerinin veya işyerlerinin bulunmamasının mükellefiyetlerine tesir etmemesidir. Çalışmanın vergi hukukundaki yasallık ilkesi bakımından özellik arz eden yönü, kanunlardaki bazı vergi kolaylıklanmn kamu yaranna çalışan dernek veya Bakanlar Kurulu'nca vergi muafiyeti tanınmış vakıflara tanınması, ancak bu ayncalıktan yararlanma ölçütlerinin Maliye Bakanlığı'nca belirlenmesidir. Muafiyet veya istisnadan yararlanmayı doğrudan etkileyen kriterlerin bakanlıkça oluşturulması, 1982 Anayasası'nın 73. maddesinde ifade edilen“Vergi, resim, harç 93ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır”ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Yukarıda belirtilen nedenlerle, Türk hukukunda dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmelerin vergilendirilmesi, sadece kanunun yorumlanmasıyla anlaşılamayan, Danıştay kararlan ile Maliye Bakanlığı özelgelerinden yararlanmayı zorunlu kılan önemli bir inceleme alanını oluşturmaktadır. 94
Özet (Çeviri)
SUMMARY The economic enterprises belonging to associations and foundations are taxpayers of corporation tax in Turkish law. However, the legal persons to whom they belong to are not taxpayers of corporation tax. The issue that requires special attention is that the economic enterprises which carry the necessary qualifications laid down in Article 4 of the Corporation Tax Code to which Article 5 refers to. Accordingly: Commercial, industrial and agricultural enterprises belonging and subject to the State, provinces, municipalities and other public administrations and institutions and fall out of the scope of Paragraph (A) and (B) of Article 1 are economic public enterprises. The mentioned Paragraph (A) regulates the companies and Paragraph (B) regulates the cooperative companies. The basic subjects of our study are the definition and elements of economic enterprise and the results of being rergarded as an economic enterprise. The reason to this is that the fact that the economic enterprises belonging to associations and foundations are nonprofit, the facility is appointed to them by law as a duty, they do not have legal personalities, they do not have their own separate accounts or capital or place of business do not affect their obligation to pay corporation tax. The aspect of this study which carries importance regarding the principal of 'legality of taxes' in tax law is that while the exemptions and exceptions are granted to associations working for public good and the foundations exempted from tax paying by the Cabinet, the criteria to benefit from these privileges are set down by the Ministry of Finance. The prescribing of the criteria by the Ministry is against 95Article 73 of the Constitution stating that“Tax, toll, charges and similar fiscal burdens are established, modified and abolished by code.”Due to the abovementioned reasons, the taxation of economic enterprises belonging to associations and foundations in Turkish law is a subject which cannot be understood by solely interpreting the code; it is an important field of examination which obliges the usage of the decisions of the State Council and the comments of the Ministry of Finance. 96