İş ortaklıklarının vergilendirilmesi -Türk vergi sistemi açısından bir inceleme-
Taxation of joint undertakings -A research in Turkish taxation system-
  1. Tez No: 51765
  2. Yazar: İ. HAKAN FURTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUALLA ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
117 ÖZET Joint venture -ortak girişim- iki veya daha çok firma arasında belirli bazı alanlarda gerçekleştirilen geçici nitelikte ekonomik işbirliğidir. Ortak girişim aracılığıyla yapılan iktisadî işbirliği bir toplu, birlikte teşebbüs niteliğindedir. Taraflar arasında kurulan hukukî ilişki ise bir ortaklık sözleşmesidir. Ortak girişim aşağıda belirtilen unsurlardan oluşur: - İki veya daha fazla gerçek veya tüzel kişinin varlığı, - Geçici nitelikte bir ekonomik işbirliği yapılmasına yönelik bir ortaklık sözleşmesi, - Belirli bir işin birlikte, müştereken gerçekleştirilmesi, - Kazanç elde etme ve paylaşma. İş ortaklığı ortak girişimin özel bir türüdür. îş ortaklığı inşaat sektöründe tek bir işin iş sahibine birlikte ifası için tüzel kişiliği ol mayan şirket biçiminde oluşturulan ve tüm ortakların, birlikte üstlenilen işin tamamının ifasından iş sahibine karşı müteselsilen sorumlu oldukları bir ortak girişimdir. Türk vergi sisteminde iş ortaklıkları kurumlar vergisi, katma değer vergisi ve damga vergisinin yükümlüsü, gelir, kurumlar, damga ve katma değer vergileri için stopaj sorumlusu durumun dadır. Türk hukukunda iş ortaklıkları ancak, Borçlar Kanununun 520-541 inci maddelerinde düzenlenen adî şirket biçiminde kuru labilir.118 iş ortaklıklarının tüzel kişiliklerinin bulunmaması ve geçici süreli işler için oluşturulmaları bazı vergi sorunlarına yol açmaktadır. Öncelikle Türk vergi sistemi, özellikle gelir üzerinden alınan vergilerde, tüzel kişiliği olmayan vergi yükümlüsü kavramına yabancıdır. Vergi yükümlüsü gerçek kişi veya tüzel kişi olabilir. Muamele vergilerinde veya dernek ve vakıflara ait iktisadî işletmelerin kurumlar vergisine tâbi tutulmalarında tüzel kişiliği ol mayan vergi yükümlüsü kavramı bir sorun yaratmaz; çünkü muame le vergilerinde vergiye tâbi olmak için bir iktisadî veya hukukî mua melenin yapılması yeterlidir. Yine dernek ve vakıflara ait iktisadî işletmelerin vergilendirilmesinde bu işletmelerin ardında bir tüzel kişilik bulunmaktadır ki, bu da dernek veya vakıftır. Ancak iş or taklıklarında ortaklığın ardında böyle bir tüzel kişi bulunmamak tadır; bu nedenledir ki, iş ortaklığının işletmesine dahil aktiflerde mülkiyet ve ayrılan amortismanları bir gider kalemi olarak defterle rinde göstermeye yetkili kimse açılarından bazı sorunlar mevcut tur. Yine Türk vergi sisteminde ticarî kazançların vergilendirilme sinde işletmenin devamlılığı ilkesi kabul edilmiştir. İş ortaklığının süre açısından sınırlı geçici nitelikte bir girişim olması nedeniyle, indirim konusu yapılamayan zarar mahsubu ve yatırım indirimi tu tarlarından kimin yararlanacağı ve ortaklığın tasfiye edilip edil meyeceği konularında birtakım sorunlar ortaya çıkar. Bu çalışmada iş ortaklıklarının Türk vergi sistemindeki vergi yükümlülükleri ve vergi sorumlulukları ile bunlara ilişkin olarak or taya çıkan sorunlar incelenmiş ve iş ortaklığının bir kurumlar ver gisi yükümlüsü yapılmasının yerindeliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY Joint venture is a temporary economical cooperation in specific fields between two or more business firms. The cooperation realized by a joint venture can be described as a collective enterprise. The relationship assembled between the parties can be called as a partnership agreement. The components of a joint venture are the following: - The existence of two or more real persons or legal entities, - A partnership contract aiming a temporary economic cooperation, - Jointly carrying out a specific business, - Gaining and sharing profit from this business. A joint undertaking is a special kind of joint venture. Joint undertakings are partnerships without legal entity established in construction area in order to undertake and perform a job to the job owner whereby all the parties are jointly and severally liable for the performance of the whole job against the job owner. In Turkish taxation system joint undertakings are the payer of corporate income tax, value added tax and stamp duty and are required to withold tax for personal income tax, corporate income tax, value added tax and stamp duty. In Turkish law joint undertakings can only be established in the legal form of an unincorporated company regulated acccording to the articles 520-541 of the Turkish Code of Obligations.117 ÖZET Joint venture -ortak girişim- iki veya daha çok firma arasında belirli bazı alanlarda gerçekleştirilen geçici nitelikte ekonomik işbirliğidir. Ortak girişim aracılığıyla yapılan iktisadî işbirliği bir toplu, birlikte teşebbüs niteliğindedir. Taraflar arasında kurulan hukukî ilişki ise bir ortaklık sözleşmesidir. Ortak girişim aşağıda belirtilen unsurlardan oluşur: - İki veya daha fazla gerçek veya tüzel kişinin varlığı, - Geçici nitelikte bir ekonomik işbirliği yapılmasına yönelik bir ortaklık sözleşmesi, - Belirli bir işin birlikte, müştereken gerçekleştirilmesi, - Kazanç elde etme ve paylaşma. İş ortaklığı ortak girişimin özel bir türüdür. îş ortaklığı inşaat sektöründe tek bir işin iş sahibine birlikte ifası için tüzel kişiliği ol mayan şirket biçiminde oluşturulan ve tüm ortakların, birlikte üstlenilen işin tamamının ifasından iş sahibine karşı müteselsilen sorumlu oldukları bir ortak girişimdir. Türk vergi sisteminde iş ortaklıkları kurumlar vergisi, katma değer vergisi ve damga vergisinin yükümlüsü, gelir, kurumlar, damga ve katma değer vergileri için stopaj sorumlusu durumun dadır. Türk hukukunda iş ortaklıkları ancak, Borçlar Kanununun 520-541 inci maddelerinde düzenlenen adî şirket biçiminde kuru labilir.