Avrupa polis modelleri ve Türk polis sistemi
European policing models and the Turkish police system
- Tez No: 141061
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
TEZ ÖZETİ AVRUPA POLİS MODELLERİ VE TÜRK POLİS SİSTEMİ Bu tez, Türk polis sistemini liberal Batı ülkelerinde görülen polis modelleri yada polislik uygulamalarıyla karşılaştırmalı bir şekilde ele almaktadır. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girme çabalarının arttığı ve özellikle bu kapsamda olmak üzere, ülkede liberal demokrasinin yerleşmesi yönünde köklü reformlara girişildiği bu dönemde, geleneksel olarak geçerli olan polis sisteminin de bunlarla uyumlu olacak şekilde reforma tabi tutulması, atılacak demokratikleşme adımlarının başarıya ulaşması bakımından hayati öneme sahiptir. Bu amaçla, bu çalışmada ilk önce gelişmiş Batı ülkelerinde görülen polis modelleri eleştirel bir yaklaşımla ortaya konulmuştur. Bunu yaparken de, ülkemiz bakımından taşıdıkları önem nedeniyle, özellikle de“Anglo-Sakson”ve“Kıta Avrupası”polis modellerine ayrı bir önem verilmiştir. Bunların yanısıra Türkiye'deki uygulamalarla ilgili olduğu düşünülen pek çok polislik yaklaşımı da tartışılmış, ancak her hangi bir polis sisteminin değerlendirilmesinde“örgütsel yapı”,“işlevler”ve“polis sorumluluğu”kriterlerinin açıklama gücünün yüksek olduğu iddia edilmiş ve dolayısıyla da çalışmanın genelinde bu kriterlere göre yapılan analizlere ağırlık verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, içinde faaliyet gösterdiği ülkemizin kendine özgü tarihsel ve sosyo-politik koşulların yarattığı etkinin vurgulanması suretiyle Türk polis sistemi Avrupa ülkelerinde görülen belli başlı polis sistemleri çerçevesinde ele alınmıştır. Her ne kadar Türk polisi pek çok açıdan geleneksel otoriteryan bir polis sistemi olarak görülse de, aslında polis sisteminin felsefesi ve daha taşıdığı pek çok temel özellik bakımından, başta Fransa olmak üzere Avrupa polis modelleriyle aynı özellikleri ve sorunları taşıdığı görülmüştür. Son olarak da, yapılan bu kıyaslamalar ve analizler çerçevesinde Türk polisinin nasıl daha demokratik bir yapıya kavuşturulabilceği konusunda bazı değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EUROPEAN POLICING MODELS AND THE TURKISH POLICE SYSTEM by Ali YILMAZ This dissertation considers the Turkish police system in comparison to policing models of western liberal democracies. At a time when fundamental changes are taking place in terms of consolidation of liberal democracy in the country and Turkey's efforts have accelerated to become the first Muslim member-state of the EU, the idea of transforming the country's traditional police system into a more democratic model is of great importance. For this purpose, this study first aims to critically outline policing models or policing styles that are implemented in western developed countries. In doing this, priority is given to the“Anglo-Saxon”and“European”models of policing. Although many policing styles, which are perceived as relevant to Turkey, are briefly discussed, in this study, the three criteria of“structure”,“function”and“accountability”of the police are considered as having a great deal of explanatory power to understand the nature of a modern police system. Then, as the major concern of the study, the Turkish police system is examined within the context of policing models with an emphasis on the effects of the country's peculiar historical and socio-political conditions. Although the police system seems to be authoritarian in many respects, it is demonstrated that the policing philosophy shares many characteristics of the European systems, especially the French model. Finally, some considerations are provided for a more democratic police system for Turkey.