İcra ve İflas Kanununa göre mal beyanı
  1. Tez No: 141060
  2. Yazar: HASAN ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Mal beyanı; hakkında icra takibi yapılan borçlunun gerek kendisinde, gerekse üçüncü şahıslar elinde bulunan mal (eşya), alacak ve haklarından, borcuna yetecek kadarının cins, tür, nitelik ve özelliklerini, her türlü kazanç ve gelirlerini, yaşayış tarzına göre geçim kaynaklarım ve buna göre borcunu ne suretle ödeyeceğini, yazı ile veya sözlü olarak, kanuni süresi içerisinde İcra Müdürlüğüne (İcra Dairesine) bildirmesidir (İİK m.74). Bir icra takibinde ödeme ya da icra emrini alan borçlu ödeme süresi içerisinde borcunu ödemez ve itirazda bulunarak icra takibini de durdurmazsa, yasanın öngördüğü süre içerisinde ve yine yasanın öngördüğü şekil ve içerikte mal beyamnda bulunmak zorundadır. Mal beyanında bulunma yükümlülüğüne aykırı hareket îcra ve İflas Kanunumuzca suç sayılmış ve yaptırana bağlanmıştır. Buna göre, borçlu, kanuni süresi içerisinde usulüne uygun şekilde mal beyanında bulunmaz ise alacaklının iki seçimlik hakkı vardır: a) Alacaklı dilerse, mal beyamnda bulunmayan borçlunun beyanda bulununcaya kadar hapisle tazyikine karar verilmesi istemiyle (İİK m.76) icra mahkemesine başvurur, b) Dilerse, mal beyamnda bulunmama suçundan dolayı, beyanda bulunmayan borçlunun (on günden bir aya kadar hafif hapis cezası ile) cezalandırılması için (İİK m.337/I) icra mahkemesine başvurur. Bunun yanında, mal beyamnda bulunma yükümlülüğü altında olan kimsenin, bu beyanını gerçeğe aykırı olarak yapması da İİK m.338'e göre suç sayılmıştır. Aynı şekilde, ticareti terkeden tacir de mal beyamnda bulunmakla yükümlüdür. İİK m.44'de belirtilen bu yükümlülüğe aykırı hareket eden tacir de İİK m. 3 3 7a uyarınca hafif hapis cezasıyla cezalandırılır. 202
Özet (Çeviri)
SUMMARY Property declaration: is a declaration, whether in writing or spoken, made before Court of Bailiff Directorate (Department of Bailiff) by the debtor for which the prosecution is underway, stating enough property of his / her or third parties' (goods), collectibles and rights with their description, type, qualities and features and all kinds of income and interests, means of livelihood depending on life style, to meet the dept and the way he or she will meet the dept accordingly, within the legal duration. (TTKM 74). If a debtor who have received an order to pay or a decree for prosecution fails to pay his or her dept or suspend the prosecution by objecting, he or she must issue a property declaration in accordance with the provisions of the Law and within the set time as stated in the Law. Failing to perform in accordance with the responsibility of issuing a property declaration is a criminal offense and sanctioned by the Law. Accordingly, if the debtor fails to issue a property declaration in accordance with the provisions of the Law and within the set time as stated in the Law, payee has two choices: a) Payee may apply before the Court of Bailiff with the request for the debtor failing to issue a property declaration to be held in custody until he or she issues the declaration (TTKM 76) b) Or he or she may apply before the Court of Bailiff with the request for the debtor failing to issue a property declaration to be charged with the offense (imprisonment for ten days to one month) (TTKM 337/ 1). Additionally, it is also a criminal offense for the debtor with the responsibility to issue a property declaration to disclose false information in his or her declaration in accordance with the provisions of TTKM 338. Similarly, trader quitting his or her trade must issue a property declaration too. Trader who fails to perform in accordance with this responsibility provided for in TTKM 44 is also charged with mild imprisonment penalty in accordance with TTKM 337a. 203