Tüketicinin korunması açısından abonelik sözleşmeleri
Subscription contacts from the consumer protection aspect
- Tez No: 141063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SEÇKİN OZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Tüketicilerin sözleşmelerin zayıf tarafım oluşturması nedeni ile Kanunkoyucular, bozulan dengeyi sağlamak amacıyla tüketicilerin mal veya hizmet sunan girişimciler karşısında korunmasına ilişkin düzenlemeler yapma gereği duymuşlardır. Tüketiciyle imzalanan abonelik sözleşmeleri daha çok sanayileşme sonucunda ortaya çıkan mal veya hizmetlerin teminine yönelik olarak kitlelerle imzalanan sözleşmelerdir. Abonelik sözleşmelerinde tüketicilerin sözleşme öncesinde, sözleşmenin devamında ve sözleşmenin sona ermesinde korunması gerekmektedir. Abonelik sözleşmeleri kendi içerisinde“süreli yayın aboneliği”ve“diğer abonelikler”şeklinde ayrılmaktadır. Süreli yayın abonelikleri günlük, haftalık, aylık dönemsel edimlerin ifası ile diğer abonelikler ise elektrik, su, telefon vb. mal ve/veya hizmetlerin sürekli edimler halinde ifa edilmesi ile gerçekleşmektedir. Abonelik sözleşmelerinin standart sözleşmeler şeklinde yapılması nedeniyle haksız şartların sözleşmede yer almaması için denetlenmeleri gerekmektedir. Haksız şartların denetimi ikiye ayrılmaktadır. Birincisi yargısal denetim diğeri ise, idarî denetimdir. Abonelik sözleşmesinin taraflarından, mal ve/veya hizmet sunanın borçlan; sözleşme konusunu ifa borcu, satın alınan mal ve/veya hizmetin ifasında ortaya çıkan eksiklikten ve ayıplı mal veya hizmetlerden sorumluluk, sorumsuzluk kaydı koymama yükümlülüğü ve sözleşme şartlarının abone aleyhine değiştirilmemesidir. Mal ve/veya hizmet sunanın hakkı ise; faiz ve diğer masrafları talep etme hakkıdır. Abonelik sözleşmesinin diğer tarafı olan abonenin borçlan abonelik ücretinin ödenmesi, faiz ve diğer masraflan ödemektir haklan ise; fesih hakkı ve mal ve/veya hizmetin ayıplı olması durumunda kullanabileceği haklardır. Abonelik sözleşmeleri; sözleşme süresinin sona ermesi, taraflann temerrüde düşmeleri ve taraflardan birinin sözleşmeyi feshetmek istemesi ile sona ermektedir. 101
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since consumers are the weak party of the contracts, law makers needed to prepare regulations regarding the protection of the consumers against sellers or providers in order to adjust the unjustified balance. Subscription contracts signed with the consumers are much of the contracts that are signed with masses for the suppliance of goods and services which are the outcomes of industrialization. In these contracts consumers should be protected before the formation of the contract, in the continuity of the contract and in the end of the contract. Subscription contracts are divided into two as“periodicals”and“other subscription contracts”. Periodical subscriptions are fulfilled as daily, weekly and monthly etc. periodic manner other subscriptions like electricity, water, telephone etc. supplies are fulfilled in continuous manner. Because subscription contracts are made in a standard contract format, it is essential to control them in order for the unjustifiable conditions not to be included. This control mechanism is divided into two. The first one is judicial control mechanism and the other is administrative control mechanism. The obligations of the party who provides the goods or services are, to fulfill the subject matter of the contract, to be responsible for the defected goods and services, not to impose irresponsibility conditions and not to change the contract against the consumer's interest. Right of the provider or seller is to request for the interest and other expenses. Obligations of the subscribers are to pay the subscription fee, interest and other expenses. Rights of the subscriber are to cancel the contract and other rights to be used when the goods or services are defected. Subscription contracts are terminated when the duration of the contract is expired, obstinacy of the parties and termination request of the parties. 102