Elektrik enerjisi sektöründe serbest tüketici ile perakende satış sözleşmesinin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of retail contract and eligible consumer in electricity industry in scope of Consumer Protection & Rights Law
- Tez No: 601665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ÇABRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte, elektrik enerjisi insanların günlük hayatlarında vazgeçilmez nitelikte bir hizmet haline gelmiştir. Elektrik enerjisinin toplum hayatındaki önemi nedeni ile uzun yıllar kamu tekelinde olan elektrik sektörü, tarihsel süreç içerisinde rekabete açılmaya başlanmıştır. Elektrik piyasasında öngörülen serbestleşme ile elektrik piyasasındaki üretim ve satış faaliyetlerindeki kamu tekeli kaldırılmıştır. Her ne kadar satış faaliyetindeki kamu tekeli kaldırılarak, piyasaya özel sektör şirketleri dahil edilmiş ise de insanların hayatlarında elektrik enerjisinin artık adeta bir zaruriyet içermesi nedeniyle, belirlenen satış şirketlerine tüketiciler ile sözleşme yapma zorunluluğu getirilmiştir. Tüketiciler ile elektrik enerjisini tedarik eden şirketler arasında imzalanan bu sözleşmeler perakende satış sözleşmeleri olarak adlandırılmaktadır. Tüketicilerin açısından hayati önem taşıyan bu sözleşmeler, belirli hallerde abonelik sözleşmeleri niteliğini de taşımakla birlikte, sunulan hizmetin niteliği gereği farklı özelliklere de sahiplerdir. Bu kapsamda, çalışmamızda perakende satış sözleşmesinin, düzenlendiği elektrik piyasası mevzuatı ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve buna bağlı ikincil mevzuat ile genel hükümler kapsamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Perakende satış sözleşmesinin özel bir mevzuat ile düzenlenmiş olması nedeni ile ilk bölümde elektrik piyasasına genel bir bakış ile elektrik piyasasının işleyişine değinilmiştir. İkinci bölüm ile perakende satış sözleşmesi ile elektrik piyasasındaki serbest tüketici kavramına yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölüm ile perakende satış sözleşmesinin hüküm ve sonuçları ile sona ermesi aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrical energy has become an indispensable service in people's daily lives. Due to the importance of electrical energy in public life with technological advances, The electricity sector, which has been a public monopoly for many years, has begun to open up to competition in the historical process. With the liberalization envisaged in the electricity market, the public monopoly in generation and sales activities in the electricity market was abolished. Although the public monopoly in sales activity was abolished and private sector players were included in the market, since the electrical energy is a necessity in people's lives it is obliged to contract with consumers to the designated sales companies. These agreements signed between consumers and companies supplying electricity are called retail sales agreements. A retail sales contract is defined as an agreement between the supply company and consumers for the supply of electricity and / or capacity and for the purchase of services. These contracts, which are vital for the consumers, carry the characteristics of subscription agreements, but they also have different characteristics due to the nature of the service provided. Within this framework, in this study, it is aimed to evaluate the retail sales contract within the scope of the electricity market legislation, decree-laws and related secondary legislation and general provisions. Our study consists of three parts. Since the retail sales contract is regulated by special legislation, the first section deals with the electricity market and the functioning of the electricity market. The second section deals with the concept of eligible consumer in the electricity market and a retail contract. The third and the last section explains the terms, results and the termination of the retail sale agreement.