Elektronik haberleşme sektöründe abonelik sözleşmeleri
Subscription agreements in the electronic communications sector
  1. Tez No: 498817
  2. Yazar: TÜMER GÜÇLÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Elektronik haberleşme teknolojik gelişmelerle beraber, günlük ve ticari hayatta her geçen gün daha büyük önem taşımakta, her alanda ihtiyaç duyulur hale gelmektedir. Bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik olarak, elektronik haberleşmeyi bir hizmet olarak sunanlarla bu hizmeti alanlar arasında her gün binlerce kişinin taraf olduğu sözleşmeler akdedilmektedir. Çalışmamızın amacı, elektronik haberleşme hizmetine ilişkin olarak hizmet sağlayıcı olan işletmeciler ve aboneler arasında imzalanan abonelik sözleşmesinin incelenmesidir. Çalışmamızda elektronik haberleşme hizmetine ilişkin abonelik sözleşmesinin Elektronik Haberleşme Kanunu, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve bunlara bağlı ikincil mevzuatta yer alan düzenlemeler ve genel hükümler açısından değerlendirilmesine gayret edilmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde sözleşmenin tanımı, tarafları, unsurları, şekli, özellikleri ve hukuki niteliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde işletmeci ve abonenin borçları incelenmiştir. Son bölümde ise sözleşmenin kendiliğinden ve hukuki işlemle sona ermesi durumları aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to technological developments, electronic communication is becoming more and more important in daily and commercial life and is becoming needed in every sphere. In order to meet this need, contracts are signed between those who offer electronic communication as a service and thousands of those who receive this service each day. The aim of our study is to examine the subscription agreement signed between the service providers, operators and subscribers regarding the electronic communication service. In our work, we tried to examine the subscription agreement for electronic communication service in terms of Electronic Communications Law, Law on the Protection of Consumer and the secondary legislation attached to them and also general provisions. Our study consists of three chapters. In the first chapter, definition, sides, elements, form, characteristics and legal nature of the contract are emphasized. In the second chapter, the obligations of the operator and the subscriber are examined. In the last chapter, contractual termination and termination of the contract by legal action are explained.