Finansal tabloların enflasyona göre düzeltilmesi ve Türkiye'deki vergi mevzuatına ilişkin enflasyon muhasebesi düzenlemeleri
Restatement of financial statements according to inflation and inflation accounting arrangements due to tax legislation in Turkey
  1. Tez No: 141064
  2. Yazar: LÜTFİYE DEFNE YALKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, ülkemizde fînansal tablolara ilişkin olarak yapılan enflasyon muhasebesi düzenlemelerini incelemek ve özellikle Maliye Bakanlığı tarafından“enflasyon düzeltmesi”olarak belirlenen ve ilk olarak 2003 yılı bilançolarına uygulanma zorunluluğu getirilen uygulama esaslarım ayrıntılı olarak ele almaktır. Tez giriş ve sonuç bölümleri dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümde, tezin planı hakkında ayrıntılı açıklamalara yer verilmektedir. Tezin birinci bölümü,“Enflasyonun Finansal Tablolar Üzerindeki Etkileri ve Giderilme Yöntemleri”başlığım taşımakta olup üç kısımdan oluşmaktadır. Bu bölümün birinci kısmında, enflasyon ile ilgili açıklamalar üzerinde durulmakta ve enflasyonun işletmeler üzerindeki etkileri incelenmektedir. İkinci kısımda, enflasyonun finansal tablolar üzerindeki etkileri, bilanço ve gelir tablosunu kapsayacak şekilde ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Birinci bölümün üçüncü kısmında ise, enflasyonun fînansal tablolar üzerindeki etkilerinin giderilme yöntemleri olan genel fiyat düzeyi muhasebesi, cari maliyet muhasebesi ve karma yönteme ilişkin açıklamalar yer almaktadır. Tezin ikinci bölümü,“Türkiye'deki Enflasyon Muhasebesi Düzenlemeleri ve Vergi Mevzuatının Öngördüğü Enflasyon Düzeltme Esasları”başlığım taşımaktadır. Bu bölüm de üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, TMUDESK tarafından hazırlanan ve TMSK tararından da en son taslak olarak kabul edilen Türkiye Muhasebe Standardı-2 ile BDDK, SPK ve Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulan enflasyon muhasebesi düzenlemeleri, anahatlan itibariyle incelenmektedir. Maliye Bakanlığı'mn enflasyon düzeltmesine ilişkin esaslarına ikinci kısımda ve bu esaslarla ilgili kapsamlı uygulama örneğine de üçüncü kısımda yer verilmektedir. Sonuç bölümünde, çalışmanın bir özeti yapıldıktan sonra, ulaşılan sonuçlar vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to study and analyse the restatement of the financial statements of the enterprices reporting in the currency of hyperinflationary economy in Turkey. Restatement of these financial statements has been studied according to the different arrangements of autorized organizations in Turkey, especially the arrangements made by Ministry of Finance. The thesis includes two parts other than the introduction and conclusion parts. In the introduction part, the detailed thesis plan takes place. The first part of the thesis consists of three sections. It is about the effects of the inflation on the financial statements and ways of eliminating them. The second part also covers three sections. In the first section,“The Turkish Accounting Standard-2 - Finacial Reporting In Hyperiflationary Economies”has analysed as well as the legal arrangements of inflation accounting made by various pulic organizations such as The Capital Market Board for the publicly traded companies, The Banking Regulation and Supervision Agency for the banking sector and finally The Ministry of Finance. The aim of these inflation accounting arrangements is to eliminate the effcts of inflation on the financial statements of enterprices and firms. The Turkish Accounting Standard-2 and the public regulations explained above are required that financial statements should be adjusted on the balance sheet date. The conclusion part includes a brief summary of the thesis and states the results that has been reached by this study.