Kırgızistan'da ölümle ilgili inanış ve uygulamalar
Belief and practices concerning death in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 141084
  2. Yazar: ABDİMUHAMET MAMİTOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET MAMITOV, Abdimuhamet,“Kırgızistan'da Ölümle İlgili İnanış ve Uygulamalar”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Ahmet Hikmet EROĞLU, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, 11+101 s. Kırgızlar, bilinen en eski Türk boylarındandır. Onlar, günümüze kadar varlıklarını sürdürmüş ve tarihi süreçte kendilerine has bir çok inanış ve uygulamalar oluşturmuşlar ve onları koruya gelmişlerdir. Kırgızlar, İslam dinini kabul ettikten sonra da geleneksel inanış ve uygulamalarını canlı bir şekilde sürdürmüşlerdir. Kırgızların geleneksel inanış ve uygulamalarını günümüze kadar devam ettirebilmenin sebeplerinin başında onların uzun zaman göçebe olarak yaşamaları gelmektedir. Bununla beraber Kırgızların halen devam ettirip yaşatmakta oldukları bu değerler çeşitli Türk topluluklarına ait inanış ve uygulamalarla benzerlik ve paralellikler arz etmektedir. Bütün bunlar bize Türk halklarının ortak özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmamız Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte; İslam öncesi Türklerde ölüm fenomeni ortaya konulmuştur. Birinci bölümde; Kırgızların ölüm öncesi ile ilgili inanış ve uygulamaları incelenmeye gayret edilmiştir. İkinci bölümde; Kırgızların ölüm sonrası ile ilgili inanış ve uygulamaları ortaya konulmaya ve analiz edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; Kırgızlarda ölünün anılması ile ilgili inanış ve uygulamalar açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuçta ise; ulaşılan neticelere yer verilmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. 100
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MAMITOV, Abdimuhamet,“Belief and practices concerning death in Kvrgvzstan”, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Ahmet Hikmet ERO?LU, Faculty of Theology, Ankara University, 11+101 p. The Kyrgyz were one of the oldest Turkish societies. They have existed up until now and they have established several belief and practices peculiar to themselves and protected them. The Kyrgyz also maintained their conventional belief and practices considerably after they accepted Islam. The primary reason of why the Kyrgyz were able to maintain their conventional belief and practices up until today is that they lived a nomadic life for a long time. In addition, these values that the Kyrgyz maintain and live at present are similar to the conventional belief and practices that pertain to various Turkish communities. All of this information shows us that Turkish communities have common traits. Our research consists of three parts of introduction, development and conclusion. In the introduction part, death phenomenon for Turks before Islam is introduced. In the first part, belief and practices of the Kyrgyz before death are discussed. In the second part; belief and practices of the Kyrgyz after death are discussed and analyzed. In the third part, belief and practices of the Kyrgyz about the commemoration of the dead people are tried to be explained. In the conclusion; the results obtained are presented and an overview is made. 101