Inogate projesi çerçevesinde AB-Güney Kafkas ülkeleri ilişkileri
EU-South Caucasus relations in the framework Inogate project
- Tez No: 141085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Özet 20. Yüzyılın vazgeçilmez doğal kaynağı olan petrol ve doğalgazın önümüzdeki yüzyılda da yaşamın tüm alanlarında egemenliğini koruyacağı kuşku götürmemektedir. Bu nedenle bu kaynaklara gerçek anlamda sahip olan ülkelerin uluslar arası arenada önemli oranda ağırlıklarının olacağı da kesindir. Bu düşünceden yola çıkan AB ülkeleri enerji arzının çeşitlendirilmesi, sürdürülebilir ekonomik gelişmenin ve enerji güvenliğinin sağlanması amacıyla 1990'lı yılların ortalarından başlayarak Hazar Denizinin doğal kaynaklarıyla ilgilenmeye başlamışlardır. Her ne kadar bu konuda ABD'nin gerisinde kalsalar da AB bu kaynaklardan kendi çıkarları doğrultusunda yararlanmaya, kendi ekonomik gelişmesini Hazar bölgesinin doğal kaynaklarıyla beslemeye çalışmaktadır. İşte bu amaçla 1994-95 yıllarında yürürlüğe konan INOGATE projesi günümüzde AB-Güney Kafkas ülkeleri ilişkilerinin temel taşlarından biri olarak sayılmaktadır. Tezin amacı da bu önemli projenin tarihsel gelişimini, yapısını ve proje kapsamında AB-Güney Kafkas ülkeleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesidir. Tezin birinci bölümünde Güney Kafkas ülkelerinin kısa tarihçesi, ekonomik ve siyasi yapılan, AB ile olan ilişkileri, ikinci bölümünde INOGATE projesinin gelişimi, kurumsal yapısı ve bu proje çerçevesinde AB-Güney Kafkas ülkeleri ilişkileri incelenecektir. Son bölüm olan üçüncü bölümdeyse Kafkasya'da süren uluslararası rekabet ve INOGATE projesinin AB ve Güney Kafkas ülkeleri için getireceği avantajlar ele alınmıştır. 96
Özet (Çeviri)
Summary There is no suspicion that petrol and gas will be continue to be dominant at all fields of life in coming century, as they were most important natural reserves in 20th century. Therefore, countries that are going to get these reserves under control in fact will gain valuable position at international arena. Taking into consideration this reality, EU countries have been attracted to Caspian Sea energy resources in the middle of 1990's, for increasing varieties of energy supply and for guaranteeing sustainable economic development and energy security. However it reminds behind USA, EU tries to benefit from these reserves and to provide energy supply for economic development by Caspian Sea natural reserves. So, INOGATE Project, that have been putted into practice in 1994-1995 years for this objectives, is respected as one of the cornerstones of EU-South Caucasus relations. The aims of this thesis are to research historical progress and construction of INOGATE, also to discuss EU-South Caucasus relations in frame of this Project. In first chapter of thesis, short histories and politic and economic structures of the South Caucasus states had been considered and relationship of these states with EU had been discussed. In second chapter, basic chapterof the thesis, is about progress of INOGATE project, organizational structure of INOGATE and EU-South Caucasus relations in frame of this project had been researched. At last, in third chapter, geopolitical importance of South Caucasian states and benefits that this project will cause to both EU and states of South Caucasus region had been considered. 97