Bağımsızlıktan sonra Azerbaycan-ABD ilişkileri
The Relations between Azerbaijan-USA after independency
- Tez No: 141091
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREL TELLAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 301
Özet
ÖZET 1991 yılında bağımsızlığını kazanan ve önemli jeopolitik konuma sahip olan Azerbaycan Cumhuriyeti'nin temel amacı uluslararası camianın eşit ve bağımsız bir aktörü haline gelerek, bağımsızlığını ve güvenliğini korumak olmuştur. Bölgesel güçler arasında denge kurma veya bir bölgesel güç ile daha yakın ilişki içerisinde olma şeklinde bir politika izleyen Azerbaycan dış politikasını oluştururken, dünyanın liderliğini üstlenen ABD 'ye önem vermiş, uluslararası ilişkilerini bu yönde geliştirmiştir. Ermenistan'la savaş durumu, ülkedeki iç karışıklıklar ve ekonomik sorunlar nedeniyle toprak bütünlüğünün parçalanması tehlikesiyle karşı karşıya kalan Azerbaycan, bağımsızlığını korumak ve toprak bütünlüğünü sağlamak için uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duymuş ve bunlara yönelik olarak da, dış politikasında ABD'ye öncelik vermiştir. İlk yıllarda, ABD'deki güçlü Ermeni lobisinin ciddi çalışmaları, Azerbaycan'ın içindeki birtakım sorunlar ve ABD Yönetimi'nin de Azerbaycan'ı önemsememesi ilişkilerin gelişimini engellemiştir. Belirsizlik şeklinde değerlendirilebilecek bu dönemde, ABD Azerbaycan'ı Ermenistan'a saldırmakla suçlayarak Azerbaycan'a yönelik her türlü ABD yardımım engelleyen“Özgürlükleri Destekleme Yasası'na 907 Sayılı Ek”maddeyi uygulamaya sokmuştur. Bu yaptırım kararının uygulanmasıyla ikili ilişkiler, asimetrik bir görüntü çizerek gelişmiştir. Özellikle, 1994'ten itibaren Azerbaycan petrollerine yönelik anlaşmaların imzalanmasıyla, ilişkilerde gelişme görülmüş ve ABD Karabağ sorununun çözümünde çeşitli kurumlar aracılığıyla etkin bir şekilde rol almaya başlamıştır. İki 287taraflı görüşmeler sıklaşsa da, ilişkilerin gelişimine yönelik olumlu adımlar arılamamış, ABD sadece çeşitli sivil toplum örgütleri aracılığıyla Azerbaycan'a yardım programını uygulamaya sokmuştur. 11 Eylül olayları sonrası ABD'nin Azerbaycan'a yönelik politikasında değişim görülmüştür. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü daha fazla destekleyen ABD, 907 sayılı kararın yürürlüğünü şartlı olarak durdurmuştur.“Uluslararası terörizme karşı savaş”çerçevesinde Azerbaycan'ın ABD 'ye tam destek vermesi ve ABD'nin de Azerbaycan'daki ekonomik ve stratejik çıkarlarının önem kazanmasıyla birlikte iki ülke ilişkileri askeri işbirliği çerçevesinde gelişmektedir. 288
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main goal of the Azerbaijan Republic, which gained her independency since 1991 and has a significant geopolitical position, is to be a counterpart and independent actor in international area so that to protect her independency and security. While creating her foreign policy Azerbaijan Republic, which based on balance of power policy of the regional forces or being in a closer relations with one of these regional forces, has given importance to the world Super Power, USA and improved her international relations in specified way. As a result of war against Armenia and disorders in country and economical problems, Azerbaijan has got a dangerous position for her unity. For the purpose of protecting her independence and keeping the unity, Azerbaijan government, for the sake of the support of international society, has given a priority to USA. As a result of the strong efforts of the Armenian lobby in USA and some problems inside of Azerbaijan, also the ignorance of Azerbaijan by US in early years of her independency, it was created obstacles in the improvement of relations for both countries. In a such“uncertain”period, USA accused Azerbaijan with attacking Armenia and it has been passed the“Section 907 of the Freedom Support Act”, which barred direct US government aid to Azerbaijan. With the application of this law, the relations between USA and Azerbaijan continued in an asymmetric way. Especially, after 1994, by the contracts for Azerbaijan petroleum, an improvement was seen in relations, and the USA started to take an active role for the 289solution of Nagorno Karabakh problem. Despite of the increase in bilateral meetings, positive result could not be taken in improvement of relations. By using just some none governmental organizations, USA applied the aid programs to Azerbaijan. After the attacks in September 11, the policy of USA on Azerbaijan has changed. USA, which started to support Azerbaijan's land unity more seriously, long-anticipated waiver of Section 907 temporarily. In the frame of“war against international terrorism”, by the full support of Azerbaijan to USA and the increasing of the importance of the USA's economical and strategic benefits in the region, the relations between two countries are improving on military cooperation sphere. 290