Ahmet Rıza'nın sosyolojik ve dini görüşleri
The Sociological and religious thought of Ahmet Rıza
  1. Tez No: 141092
  2. Yazar: SÜLEYMAN ARİF SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Türkiye'de Pozitivizm akımının öncüsü durumunda olan Ahmet Rıza Bey, ülkeye pozitivist zihniyetin girmesini isterken, dinin sosyal içerikli konularına getirdiği değişik yorumlar ile Türk aydınlarının düşünce ufkunda ve sisteminde farklı bir yol açmıştır. Açtığı bu yol, bazı düşünce kalıpları içerisinde günümüzde de etkisini sürdürmektedir. Giriş bölümünde tezin konusu, amacı, önemi ve yöntemi ortaya konmuştur. Birinci bölümde din sosyolojisinin temel iki kaynağı olan toplum ve din kavramlarına açıklık getirilerek, toplum ve dinin birbirlerinden karşılıklı etkileşimleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Ahmet Rıza Bey'in hayatı, ailesi ve eserlerinin incelenmiştir. Ayrıca onun sosyolojik ve dini görüşlerini sağlıklı bir şekilde ortaya koyabilmek için dönemin fikri ve siyasi akımları ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Ahmet Rıza Bey'in sosyolojik ve dini fikirleri incelenmiştir. Ahmet Rıza Bey pozitivizm fikrini savunurken bu süreç içerisinde milli ve manevi duygulardan, kültürel değerlerden ve özellikle de dinin sosyal içerikli naslarından büyük ölçüde faydalanmıştır. Ülkenin kurtuluşu için daha çok akü ve bilimle açıklanabilecek pozitivist bir tavır takındığı sonucuna varılmıştır. 114
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction and three sections. Ahmet Rıza Bey, who was the leader of the Positivist movement in Turkey, opened a new road in the horizon of Turkish intellectual life with his social theme and different views on religion, while strongly aspiring for the positivism enter the country. His way of thinking along positivism has left its imprints on various contemporary intellectual currents. The topic, purpose, importance and method of the thesis is given in the introduction. In the first section, the interaction of society and religion is emphasized by clarifying the concepts of society and religion, the two basic sources of religion of sociology. In the second section, general information about the intellectual and political movements of the period is given to demonstrate Ahmet Rıza Bey's sociological and religious thoughts in a comprehensive manner. Along with his life, personality and works. In the third section, Ahmet Rıza Bey's sociological and religious thoughts are analyzed. While Ahmet Rıza Bey was defending positivism, he largely took advantage of national and moral feelings, cultural values and especially the religiouos social dogmas. It can be concluded that he had a positivist manner that claim to be based on reason and science. 115