Ahmed Şuayb ve Rıza Tevfik Bölükbaşı'nın ahlâk anlayışlarının karşılaştırılması
A comparison of Ahmed Şuayb and Rıza Tevfik Bölükbaşı's approach of ethics
  1. Tez No: 840318
  2. Yazar: MELEK CAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA PATTABANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde Osmanlının son dönem düşünürlerinden Ahmed Şuayb ve Rıza Tevfik Bölükbaşı'nın ahlâk anlayışlarının incelenip karşılaştırılması amaç edinilmiştir. Ahmed Şuayb, yaşadığı dönemin aydınlarına benzer bir yaklaşımla pozitivist anlayışı benimseyen bir fikrî yapıya sahip olsa da yazıları incelendiğinde, toplum için en önemli unsur olarak dini gördüğü anlaşılmaktadır. Buna göre o, toplumların ahlâkî gelişmeyle birlikte sağlıklı nesiller yetiştirerek, hedeflenen kurtuluşu gerçekleştirebileceğine olan inanca sahiptir. Sadece dine değil dinî kurumlara (hilafet gibi) da bağlı olan Şuayb, İslam dininin taassuptan uzak ve özgürlük anlayışına sahip olduğunu vurgulamıştır. Rıza Tevfik Bölükbaşı ve Mehmet Cavit'le birlikte çıkardıkları yirmi dört sayıdan oluşan Ulum-i İktisadiye ve İçtimaiye adlı dergide ahlâk alanındaki fikirlerini de kaleme almıştır. Rıza Tevfik Bölükbaşı'ya gelince Meşrutiyetten Cumhuriyet'e devreden Türk felsefe birikimine önemli katkıları olan, metafizik, epistemoloji, estetik, teoloji, siyaset, sosyoloji, tıp ve edebiyat alanlarında önemli çalışmaları olan bir filozoftur. Bu çalışmalarında din ve ahlâkla ilgili önemli incelemelerde bulunmuştur. Rıza Tevfik, sübjektivizm felsefesinin savunucusudur. Bilgi felsefesi, metafizik ve estetikte bu ekole bağlı bir düşünürdür. Bu çalışmada ilk olarak A. Şuayb'ın düşünce yapısına, sonrasında Rıza Tevfik'in fikirlerine yer verilecektir. Son olarak da iki filozofun görüşleri karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine and compare the moral understandings of Ahmed Şuayb and Rıza Tevfik Bölükbaşı, one of the last period thinkers of the Ottoman Empire. Although Ahmed Şuayb has an intellectual structure that adopts a positivist approach with an approach similar to the intellectuals of his time, when his writings are examined, it is understood that he sees religion as the most important element for the society. Accordingly, he has the belief that societies can achieve the targeted salvation by raising healthy generations with moral development. Şuayb, who was loyal not only to religion but also to religious institutions (such as the caliphate), emphasized that the religion of Islam was free from bigotry and had an understanding of freedom. He also wrote down his ideas in the field of morality in the journal Ulum-i İktisadiye ve İçtimaiye, which consists of 24 issues, published together with Rıza Tevfik Bölükbaşı and Mehmet Cavit. As for Rıza Tevfik Bölükbaşı, he is a philosopher who made important contributions to the accumulation of Turkish philosophy transferred from the Constitutional Period to the Republic, and has important studies in the fields of metaphysics, epistemology, aesthetics, theology, politics, sociology, medicine and literature. In these works, she made important studies on religion and morality. Rıza Tevfik is an advocate of the philosophy of subjectivism. He is a thinker connected to this school in epistemology, metaphysics and aesthetics. In this study, firstly A. Şuayb's mentality and then Rıza Tevfik's ideas will be included. Finally, the views of the two philosophers will be compared.