Platon ve Jean-Jacques Rousseau'da devlet kuramı
The Theory of state in Platon and Jean-Jacques Rousseau'
- Tez No: 141093
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN YENİŞEHİRLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu tez, siyaset kuramı üzerinde sistematik olarak duran ilk antik filozof olarak kabul edilen Platon ile, yeni bir ideolojinin öncülüğünü yapan ve çağının ötesinde duran görüşleriyle“demokratik yaşama geçiş”e önemli katkılar sağlayan Jean-Jacques Rousseau'nun“devlet kuramı”nı birlikte ele almayı, karşılaştırma yöntemiyle bazı belirlemelere ulaşmayı ve varsa etkileşimleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Toplumsal ve siyasal yapılanmanın temel dayanakları, her iki filozofun görüşleri doğrultusunda ve onların yaklaşımları esas alınarak irdelenmeye ve toplumun yapısıyla uyumlu, uygulanabilirliği olan bir yönetim şeklinin olanaklı olup olamayacağı gerekçeleriyle birlikte ortaya konulmaya çalışılmıştır. Özellikle, demokrasi kavramına ve bu kavram üzerindeki tartışmalara iki farklı bakış açısıyla yaklaşan Platon ve Rousseau'nun,“demokrasinin uygulanabilirliği noktasında önemli ölçüde eksikliklerinin olduğu”savında birbirlerine yakın görüşler ileri sürmelerinin gerekçeleri ele alınmış ve irdelenmiştir. Demokrasilerde vazgeçilmez iki temel koşul olarak kabul edilen“eşitlik”ve“özgürlük”kavramlarının iki farklı bakış açısıyla ele alındığı bu çalışma, her iki filozofta ideal bir toplum ve devlet yaratma çabalarının kesiştiği ve ayrıldığı noktalan tespit etme, yeni arayışlarla çözüm çabalarını gündeme getirme ve buradan sonuca gitmeyi amaçlamıştır. Ayrıca bu çalışmayla, her iki filozofun“devlet kuramı”mn özünü oluşturan temel öğelerden genel iradenin kullanılması anlamına gelen“egemenlik”kavramı başta olmak üzere, sözleşme, mülkiyet ve erdem gibi kavramlar karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve bazı belirlemelere yer verilmiştir. 193
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to comparatively discuss the“State Theories”of Platon, who is assumed to be the first antique philosopher that systematically elaborated the political theory, and Jean- Jacques Rousseau, who pioneered a new ideology that made significant contributions to the“transition to democratic life”with his thoughts beyond his era, so that it would be possible to get some conclusions and demonstrate any possible interactions. It was tried to discuss the fundamental bases of social and political structuralization on the basis of the thoughts and approaches of the both philosophers, and demonstrate whether it is possible to establish a sustainable mode of administration compatible with the social structure. Emphasis was given to discuss why Plato and Rousseau defended comparable opinions on the hypothesis“existence of important shortages in applicability of the democracy”, while they had two different approaches towards the concept of democracy and the arguments on that concept. Based on two different approaches towards the concepts of“equality”and“liberty”that are considered as the two indispensable basic conditions in democracies, this study aims at reaching a conclusion by means of determination of the comparable and discrete points of view of the two philosophers on the efforts of creating an ideal society and state, and presenting the new approaches and efforts towards solutions. Furthermore, this study comparatively elaborates such concepts as contract, property and virtue, but particularly the concept of“sovereignty”that means using the“general will”forming the basis of the“state theory”of the both philosophers, and presents a number of conclusions. 194