Türkiye'de eski eser kaçakcılığının önlenmesinde çevre politikalarının irdelenmesi
In Turkey prevention of trafficking of natural and cultural assets environmental policies researches
  1. Tez No: 141111
  2. Yazar: TAMER EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Türkiye genelinde eski eser kaçakçılığı olaylarını incelediğimiz zaman sürekli bir artış gösterdiği gözlenmektedir. Bununla birlikte günümüzde eski eserleri korumanın çok kolay olmadığı bilinmektedir. Ayrıca toplumda kültür bilincinin gelişmesinin eski eser kaçakçılığının önlenmesi ile paralellik gösterdiği de bir gerçektir. Yine bu konudaki cezai müeyyidelerin yetersizliği de eski eser kaçakçılığının artışında önemli bir rol oynamaktadır. Doğal ve kültürel mirasımızın korunması yalnızca iyi niyetli beklenti ve duygularla gerçekleştirilemez. Eski eser kaçakçılığında en çok zarar gören ülkelerden biri olan Türkiye'nin, bu zararı en aza indirgemek için yoğun bir çaba sarf etmesi gerekmektedir. Bu konuda tutarlı, kalıcı ve uygulanabilir politikaların belirlenmesi şarttır. Çevre kavramı doğal ve kültürel çevreyi aynı zamanda içeren bir bütündür. Çevre sorunları ancak bu bütünlük temel alınarak doğru değerlendirilebilinir. Eski eserler (kültür, dil, din, gelenek, yaşam tarzı, sanatsal ürün) yalnızca toplumların maddi ve moral değerleri olarak değil, tüm insanlığın geleceği için, mutlu insan ve toplum yapılarının oluşturulabilmesinde, zengin referanslara sahip olduğu için doğal çevre ile eşit yaşamsal öneme sahiptir. Bu nedenle çevre sorunları değerlendirilirken, çevre politikaları belirlenirken, doğal ve kültürel çevre (eski eserler) bütünlüğü temel alınarak değerlendirilmeli, eski eserlerin korunmasında daha etkili olabilmek için, belirlenen çevre politikalarının içinde kültürel çevrenin korunması da hak ettiği yeri almalıdır. 130Son yıllarda Türkiye'de çevre korunmasına yönelik politikalarda önemli sayılabilecek bazı gelişmeler olmasına karşın, çevre politikalarının bütünlük, tutarlılık, devamlılık göstermemesi ve yeterli finansman mekanizmalarıyla desteklenmemesinden dolayı amaçlanan hedeflere ulaşılamamıştır. Kısacası, doğru, tutarlı ve sürekli çevre politikaları, gerekli koordinasyonun sağlanması ve güçlü bir Çevre ve Orman Bakanlığı ve yerel yönetimlerin ilgili birimleri ile, doğal ve kültürel çevre sorunları problem olmaktan çıkacak, Türkiye sağlıklı bir çevre ile eski eserlerine sahip çıkacaktır. Doğru çevre politikalarıyla donatılmış etkin bir Çevre ve Orman Bakanlığı ile yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve en önemlisi bilinçli Türk insanı elele çevre sorunlarının üstesinden gelecektir. 131
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We witness a permanent rise in illicit trade when we analyze the trafficking of natural and cultural assets in Turkey. However, it is generally known that it is not very easy today to keep and protect natural and cultural assets. On the other hand, it is a reality that prevention of trafficking of natural and cultural assets parallels with the devolopment of consciousness of culture. Besides, the inefficient sanctions and penalties play a great role in this trafficking. The protection of natural and cultural assets can not be realized with just good- willed expectations and sentiments. Turkey, one of the countries which are mostly exposed harm in the world, should have a great effort to reduce the damage on natural and cultural assets. It is an obligation for Turkey to specify consistent, lasting and feasible policies. The concept of environment is a whole which is also consisting natural and cultural environment. The environmental problems can only be evaluated in a right way when they are taken on the basis of this wholeness and integrity. Natural and cultural components (culture, language, religion, traditions, life styles and the things about art), not only as material and moral values but also as factor for happiness of humankind and community, have the same importance with natural environment. Because they have plentiful references about community life and also future of all humankind. For that reason, when the environmental problems are evaluated and the environmental policies are specified, the issue should be assessed on the basis of integrity of natural and cultural environment (natural and cultural assets) and they shoud have a great interest in the environmental policies for better protection. In last decades, although there has been significant progress in Turkey about policies of protection of environment, the target aimed couldn't be achieved yet. Because the environmental policies are not consistent, lasting and feasible and also there is lack of financial support. To sum up, natural and cultural environment will not make problem any longer thanks to the consistent, permanent, sutiable policies by a strong Environment and Forest Ministry, related local administrations and a powerful co-ordination center. So then, Turkey will reach a point which is really aimed. 132Ministry of Environment and Forest with right environmental policies, local administrations, non-governmental organizations and most importantly conscious Turkish people are all together will overcome the environmental problems. 133