Kredi kavramı ve sektör kredilerine göre Türkiye'deki belli başlı sektörlerin analizi
The Credit concept and the analysis of the major business sectors in Turkey according to the sector credits
  1. Tez No: 141110
  2. Yazar: KAAN BALKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET: Birinci bölümde kredi kavramı üzerinde ayrıntılı bir biçimde durulmuş; kredinin bir kavram olarak ne olduğu, unsurları, diğer makroekonomik değişkenler ile ilişkisi ve kredi türleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, sırası ile enflasyon kavramı,enflasyonun işletmeler üzerine olan etkileri ve işletmelerin kredi politikaları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise; Türkiye'deki parasal aktarım mekanizması ve buna paralel olarak kredi kanalları ile ilgili açıklamalar yapılmış ve daha sonra da ekonomik krizler ve kredi çöküşü üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde; Türkiye'nin ekonomik yapısını ve tüm sektörleri etkileyen Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizleri üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Bununla birlikte tüm sektörlere paralel olarak, Türkiye ekonomisi ile ilgili son dönemlere ait genel bir değerlendirme de bu tez çalışmasının içeriğinde yer almaktadır. Türkiye'deki belli başlı sektörlerin hangileri olduğu üzerinde durulmuş ve Türkiye'deki belli başlı sektörler ile ilgili son dönemlere ilişkin genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme yapılırken; ilgili sektörler ile ilgili önemli istatistikler tablolar yardımı ile aktarılmış, özellikle ekonomik kriz dönemlerinde ve bu krizleri izleyen dönemde ilgili sektörün durumu ile ilgili olarak, rakamlar ve istatistikler eşliğinde bilgiler verilmiş ve yorumlar yapılmıştır. 76Bu çalışmanın içeriğinde yer alan altıncı ve son bölüm ise, çalışmanın ana konusunu oluşturan analiz kısmıdır. Bu analizde; model olarak, Türkiye'nin elde edilen krediler ve büyüklük bakımından belli başlı sektörlerinin banka ve diğer kredi kurumlarından ayrı ayrı elde ettikleri kredilerin, toplam kredilere oranları bağımsız değişkenler ve imalat sektörü toplam kapasite kullanım oranlan bağımlı değişken olarak kullanılmıştır.“Çoklu regresyon analizi”modelde yöntem olarak kullanılmıştır. İlk olarak regresyon denklemi elde edilmiş ve bütün değişkenler ile ilgili katsayılar ayrı ayrı yorumlanmıştır. Daha sonra ise model bir bütün olarak ele alınmış ve anlamlılık açısından yorumlanmıştır. Son olarak da; elde edilen denklem vasıtasıyla 2004 yılının 1. çeyreğine ilişkin öngörü gerçekleştirilmiştir. 77
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : At the first part of the thesis; the credit concept was stressed virtually and the credit as an economic concept, types of credit and the relationship between the credit and the other macroeconomic variables were told. The inflation concept, effects of inflation on the firms, and the credit strategies of firms in an economy are the subjects, which were told at the second part of the thesis. At the third part of the thesis; the explanations about the monetary transfer mechanisms and the credit canals were made. After that; the economical crisis and the collapse of the credit mechanisms in Turkish economy were explained virtually. At the forth part of the thesis, especially the November 2000 and the February 2001 economic crisis in Turkey, which affected the economical structure and the business sectors depressively, are the subjects, which were mainly discussed essentially. Then, a critic about the economic developments in Turkey was taken part at this part of the thesis. After that, the main business sectors of Turkey were discussed and a critic about the economical developments, which have been taken part in these business sectors, were made. While the critic was being made, the graphs were showing much statistical information about these business sectors. 78The last part of the thesis was about the econometric analysis of the business sectors of Turkey. The regression analysis method was used in the econometric analysis. The credit ratios, which had been gained by the main business sectors of Turkey from 1999 to 2003 and the ratios of used capacities of the manufacturing sector at the same term were the variables of the analysis. First of all; the analysis was done and the parameters of the regression equation were commented. Then the model was commented as a whole and lastly, the forecasts about the first quarter of 2004 were done. 79