Etnik azınlıklar, kültürel entegrasyon ve medyada temsil: Nusayri topluluğu örneği
Ethnic minorities, cultural integration and represantation in the media
- Tez No: 141126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL NALÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Demirbaş, Esin, Etnik Azınlıklar, Kültürel Entegrasyon ve Medyada Temsil: Nusayri Topluluğu Örneği, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. Halil Nalçaoğlu, 168s, ÖZET Bu çalışmada, etnik azınlıkların yazılı Türk basınında nmıl temsil edildiğine“kültürel entegrasyon”kavramı çerçevesinde bakılmaya çalışılmış, etnik azınlıklara örnek olarak Türkiye'nin genellikle Güney illerinde yaşayan Nusayri (Arap kökenli Alevi) topluluğu ele alınmıştır. Nusayri topluluğu örneği çerçevesinde medyanın etnik toplulukların ulusal ve kültürel entegrasyonunda oynadığı role ve bunu nasıl bir temsil sistemiyle gerçekleştirdiğine yazılı Türk basınında bu toplulukla ve Alevilikle ilgili 1990-2001 yılları arasında yayımlanan haber ve köşe yazıları niteliksel bir analize tabi tutularak bakılmıştır. Yapılan analiz sonucunda Nusayrilerin de, Türkiye'de yaşayan diğer etnik, dini ve kültürel azınlıklar gibi bir kimlik sorunu yaşadıkları, kimlik ve toplumsal belleğin kurgulanmış (ve kurgulanmaya devam edecek) olmakla beraber insanların aidiyetlerinde önemli bir yer tuttuğu görülmüştür. Etnik azınlıklar yazılı basında kültürel entegrasyonlarıyla doğru orantılı olarak gündeme gelmiş (veya egemen güçler ve basın medyada temsil edilmeyi, gündeme gelmeyi isteyenleri bu yönde koşullamış) ve klişe temsillerle yer bulmuşlardır. Yazılı basın genel olarak egemen söylemleri yansıtmış ve Aleviler kimlik ve kökenlerini araştırma döneminin başında olduklarından, kimlik oluşturma arayışları basına siyasi düzlemde yansımıştır. Bu karşılıklı birtakım etkileşimler sonucunda gerçekleşmiştir. Sonuçta medya kurumsal yapısı ve misyonu gereği ulusal ve kültürel entegrosyanda işlevsel bir role sahip olmakla beraber farklı kimliklerin görünür olma ve kamusal söylem dünyasına dahil olmak için ulaşma mücadelesi verdikleri bir alandır.
Özet (Çeviri)
Demirbaş, Esin, Ethnic Minorities, Cultural integration and Represantation in the Media, Master's Thesis, Advisor: Yrd Doç. Dr. Halil Nalçaoğlu, 168p, SUMMARY In this study, representation of ethnic minorieties in the media is explored on the basis of the concept of“cultural integration,”with the Nnsayris (Arab-origined Alawis), who live in the southern provinces of Turkey, being the prime example. Within the general frame of the Nusayri example, the role of the media and the type of representational system toward national and cultural integration of ethnic groups is examined by utilizing a quantitative analysis on the news and opinion articles published in the national media between 1990 and 2001. The results of the analysis indicate that Nusayris, like other ethnic, cultural and religious minorities in Turkey, are experiencing a problem of identity which, no matter if it were constructed (and continue to be 'constructed), plays a considerable role together with social memory in the feeling of belongingness. Ethnic minorities are found to be represented in the media in a way which is directly proportional to their level of cultural integration (or those who are in power positions and the media conditioned the ones who want to be represented along these lines) and they seem to find this place in a stereotypical manner. The press, in general, seems to reflect only dominant discourses regarding the Alawi identity, and because Alawis are at the beginning stages of the search for their identities and origins, this process is reflected in the media only on a political level The fact that Alawi identity has found a political voice in the media is a result of an interrelationship between the Alawi people and the media After all, although media are functional in national and cultural integration because of their structure and general mission, they also constitute a place where different identities fight to be in in order to achieve visibility and take their part in the world of public discourse.